NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polinia ma prawo. Porady imigracyjne

Polinia ma prawo. Porady imigracyjne

05.06.2017, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na imigracyjne pytania Czyelników "Super Expressu".

Marek z Clifton, NJ: – Jestem stałym rezydentem od 9 lat, ale musiałem pojechać do Polski, aby zaopiekować się swoimi rodzicami. Aby nie stracić zielonej karty, wystąpiłem o ‘biały paszport’. Na obecna chwilę jestem w USA od 3 lat i chciałbym aplikować na obywatelstwo USA. Czy mogę to zrobić, mimo moich długich pobytów w Polsce?
Osoby, które przyjechały do USA na tzw. ‘białym paszporcie’ muszą odczekać 4 lata i jeden dzień od daty przyjazdu na ‘białym paszporcie’ zanim mogą wystąpić o obywatelstwo USA. W Pana przypadku, jeśli ostatni przyjazd na ‘białym paszporcie’ miał miejsce 3 lata temu, to musi Pan jeszcze odczekać, aż upłyną 4 lata i jeden dzień od daty Pana ostatniego przyjazdu na ‘białym paszporcie’. Dopiero wtedy, zakładając, że spełnia Pan pozostałe warunki, może Pan wystąpić z wnioskiem o obywatelstwo.

Andrzej z Upstate, NY: - Jestem w USA ponad 25 lat. Jestem objęty paragrafem 245(i) ponieważ byłem sponsorowany przez pracodawcę w 2000 roku. Niestety moje sponsorowanie nie została zatwierdzone, gdyż sponsor zamknął swoją firmę. Mam nowego pracodawcę, który chce mnie sponsorować. Czy moja obecna żona otrzyma zieloną kartą razem ze mną? Jesteśmy małżeństwem od 3 lat, mamy jedno dziecko, które jest obywatelem USA.
Tak. Jeśli Pan jest objęty paragrafem 245(i) to przy sponsorowaniu na zieloną kartę, Pana żona również może skorzystać z tego paragrafu. Zaznaczam, że żona będzie objęta paragrafem 245(i) pod warunkiem, że to Pan będzie osobą sponsorowaną.

Karolina z Brooklynu: - Ile czasu musi upłynąć od daty ślubu zanim można wystąpić o zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelem USA?
Nie trzeba w ogóle czekać i teoretycznie można składać odpowiednie wnioski w dniu ślubu. Proszę pamiętać, że podstawą wniosku na zieloną kartę na podstawie małżeństwa jest udokumentowanie prawdziwości naszego wniosku. Jeżeli ma Pani wystarczającą ilość dowodów na prawdziwość Pani związku oraz posiada Pani pozostałe wymagane dokumenty, może Pani składać aplikacje do Urzędu Imigracyjnego jak tylko otrzyma Pani akt małżeństwa.

Czytelnik z Queensu: - Mam zieloną kartę od wielu lat. Ponieważ mojej żonie odmawiano wielokrotnie wizy turystycznej, większość czasu spędzamy w Polsce. Bardzo chcielibyśmy przyjechać do USA, ale nie mam wystarczająco długiego pobytu w USA, aby móc składać aplikację na obywatelstwo. Co mogę w mojej sytuacji zrobić?
Wiele osób jest mylnie przekonanych, że tylko obywatel USA może sponsorować swoją żonę lub męża. Pana przypadek jest relatywnie powszechny, ale wbrew pozorom można go bardzo łatwo rozwiązać. Stały rezydent może złożyć petycję na zieloną kartę na podstawie małżeństwa. Obecnie okres oczekiwania na zieloną kartę na podstawie małżeństwa ze stałym rezydentem wynosi około 2 lat, dlatego na Pana miejscu złożyłbym odpowiedni wniosek jak najszybciej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: