NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polanie w Passaic. Piękne oblicze patriotyzmu

Polanie w Passaic. Piękne oblicze patriotyzmu

07.02.2015, godz. 00:00
Polanie
foto:

Już w najbliższą niedzielę wyjątkowa okazja dla miłośników polskiej kultury i folkloru. W klubie Centrum w Passaic będziemy mogli podziwiać piękne oblicze naszego polonijnego ducha – zespół pieśni i tańca Polanie.

Zespół istnieje od 2006 roku. Powastał w Bridgeport w Connecticut. Jego twórcami - jak piszą na swojej stronie internetowej było grono miłośników kultury ludowej. W praktyce wyglądało to tak, że kilka zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin z Bridgeport i okolic wyszło z inicjatywą utworzenia własnej platformy artystycznej, dzięki której wszyscy - zarówno rodzice jak i ich dzieci - będą mogli wspólnie i kreatywnie spędzać ze sobą czas i dobrze się przy tym bawić.

Dyrektorem artystycznym została Hanna Deja, w przeszłości pracująca z Ziemią Bydgoską w Polsce oraz grupą Orlęta w USA. Wraz z Hanią do zespołu dołączyli jej mąż i dwójka dzieci. Rozpoczęły się pierwsze próby i występy. Pieniądze z dochodów wykorzystywano na organizację spotkań dla dzieciom oraz zakup pięknych, oryginalnych, szytych w Polsce strojów, które szybko stały się najlepszą wizytówką zespołu.

Dziś zespół nie tylko funkcjonuje, ale i próbuje się rozwijać. Oprócz corocznych świątecznych występów w Stratford i New Britain i okolicznościowych przy kościele w Bridgeport, od 2013 roku Polanie organizują Letni Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Ansonii, w którym uczestniczą zespoły z Peru, Niemiec, Portugalii, Ukrainy i Filipin i który cieszy się sporą popularnością.

Dla Czytelników Super Expressu mamy niespodziankę. Dwie pierwsze osoby, które jako pierwsze prześlą e-mail z dopiskiem w temacie: POLANIE w sobotę 7 lutego 2015r po godzinie 11am na adres papatomski@gmail.com otrzymają gratisowe zaproszenie na koncert od organizatora.

Tomasz Moczerniuk


Świąteczno-noworoczny koncert „Podążając za Gwiazdą”
8 lutego 2015, godz. 15:00

Klub Centrum
1-3 Monroe St, Passaic, NJ

Bilety ($25 w przedsprzedaży, $30 przy drzwiach)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: