NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polacy w Ameryce z niecierpliwością oczekują nadejścia tego dnia – na wspólne uroczystości zaprasza Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku Przed wielką kanonizacją...

Polacy w Ameryce z niecierpliwością oczekują nadejścia tego dnia – na wspólne uroczystości zaprasza Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku Przed wielką kanonizacją...

19.04.2014, godz. 03:00
Katedra Św. Patryka na Manhattanie
foto:

Na tę chwilę Polacy czekali od dawna... 27 kwietnia w Watykanie odbędzie się kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II – wyniesienie naszego Papieża Polaka i włączenie go w poczet świętych. Rodacy z metropolii nowojorskiej, a także sąsiednich stanów będą mogli dzielić i przeżywać ten szczególny dzień podczas specjalnych uroczystości w Katedrze Św. Patryka na Manhattanie!

Przed Konsulatem Rzeczpospolitej w Nowym Jorku największe wydarzenie, które jest organizowane poza siedzibą polskiej placówki - doroczny Koncert Papieski. W tym roku będzie to wydarzenie w dwójnasób szczególne... Po pierwsze, zbiegnie się z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II. Kanonizowany w Watykanie zostanie również Jan XXIII, dlatego tegoroczne uroczystości związane z koncertem papieskim zostaną zorganizowane wspólnie z włoską placówką dyplomatyczną w Nowym Jorku.

Koncert będzie miał już swoją X edycję. Pomysł na organizowanie tego podniosłego i uduchowionego wydarzenia narodził się spontanicznie w roku, kiedy umarł Jan Paweł II. Konsulem generalnym była wówczas Agnieszka Magdziak-Miszewska. Gdy dowiedziała się o śmierci wielkiego Polaka Jana Pawła II, postanowiła zorganizować w 2005 roku mszę świętą w centrum Manhattanu - w Katedrze Świętego Partyka, do której przybyły tłumy wiernych. Rok później inicjatywę przejął jej następca Krzysztof Kasprzyk, który rozpoczął organizowanie Koncertów Papieskich. – Pomyślałem wówczas, że możemy w dniu rocznicy śmierci wielkiego Polaka każdego roku spotykać się w tym reprezentacyjnym miejscu i oddać hołd Janowi Pawłowi II poprzez muzykę organową oraz czytanie pięknych słów Papieża. I tak powstała tradycja koncertów papieskich, których myślą przewodnią było „Do Not Quench the Spirit” - „Ducha nie gaście” - powiedział Krzysztof Kasprzyk podczas telekonferencji z Warszawą, zorganizowanej dzięki uprzejmość konsul generalnej Ewy Junczyk-Ziomeckiej.

– Nasza inicjatywa spotkała się z ogromną życzliwością ówczesnego kardynała i tak każdego roku zapraszaliśmy znane osobistości, które czytały słowa Jana Pawła II, ponadto muzyków, którzy pięknie grali na organach. W roku 2006 słowo Jana Pawła II czytał Jon Voight, wybitny aktor, a prywatnie ojciec Angeliny Jolie. Telewizja CBS News nadawała relację z tego niezwykłego wydarzenia – wspomina Krzysztof Kasprzyk. – Było wielu wspaniałych artystów i organistów światowej sławy, którzy brali udział w tym polskim przedsięwzięciu na Manhattanie za mojej kadencji. Pamiętam doskonale rok 2008, kiedy to słowa papieża czytała znakomita polska aktorka Elżbieta Czyżewska, która wzruszająco zinterpretowała poezję Jana Pawła II. Każdy koncert odbywał się i odbywa przy wypełnionej po brzegi (przez Polonię i Amerykanów) Katedrze Świętego Patryka. Mało tego, do katedry wchodzą zawsze zaciekawieni turyści, którzy mogą poczuć wyraz ciepłej pamięci, jaką my Polacy darzymy pontyfikat Jana Pawła II...
Ideę organizowania koncertów papieskich po Krzysztofie Kasprzyku podjęła w 2010 r. przejmując placówkę dyplomatyczną w Nowym Jorku konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka: – Bardzo się ucieszyłam, mogąc przejąć tę inicjatywę po moich poprzednikach. To wydarzenie w Katedrze Świętego Patryka każdy z nas organizuje jak na skrzydłach. Zaczęłam się do tego przygotowywać zanim przyleciałam do Nowego Jorku i jeszcze w Warszawie zaprosiłam wybitną polską aktorkę, Maję Komorowską na koncert i czytanie poezji Jana Pawła II w niedzielę, 11 kwietnia 2010 roku. Nigdy tego nie zapomnę. Dzień wcześniej, w sobotę, w katastrofie pod Smoleńskiem zginął polski prezydent z małżonką i polska elita polityczna... Wszyscy byliśmy w szoku... Postanowiłam jednak, że koncert się odbędzie. Nasze spotkanie w katedrze rozpoczęło się od odczytania listy tych, którzy zginęli tragicznie w drodze na uroczystości katyńskie. Nie byłam pewna, czy będę mogła odczytać na głos nazwisko Prezydenta i jego żony, a także nazwiska moich koleżanek i kolegów, z którymi jeszcze półtora miesiąca wcześniej pracowałam w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ich śmierć uczciliśmy minutą ciszy, po czym Maja Komorowska odczytała wiersz księdza Twardowskiego, zaczynający się od słów „Trzeba się spieszyć kochać ludzi. Tak wcześnie odchodzą”... Do katedry przyszły tłumy, przybyli również nowojorscy politycy. Po godzinie program skończył się, ale nikt nie zaczął wstawać z ławek. Nikomu nigdzie się nie spieszyło. Razem było łatwiej i lżej przeżywać ten tragiczny dzień – wspomina Ewa Junczyk-Ziomecka.

Od tamtego roku do organizacji koncertów papieskich wprowadzono kilka zmian. – Słowa Papieża Jana Pawła II czytane są po polsku i po angielsku, dodatkowo każdemu z koncertów towarzyszy inny cytat Jana Pawła II. Naszymi gośćmi byli między innymi: Anna Dymna, Danuta Wałęsa, Dagmara Dominczyk, Jerzy Stuhr, Alex Storożyński, Andrzej Nagorski, Rita Cosby, a w tym roku będzie Urszula Dudziak oraz Ed Pawłowski - burmistrz burmistrza Allentown miasta w Pensylwanii i po raz pierwszy Antonio Monde – pisarz, reżyser, dziennikarz i profesora NYU. Oprawę muzyczną zapewni występ Edyty Kulczak z Metropolitan Opera i Franceso Pavesi, a także organista Eugeniusz Wawrzyniak - zapowiada Ewa Junczyk-Ziomecka. – To dla mnie zaszczyt, że tutaj w Nowym Jorku polska placówka dyplomatyczna organizuje wydarzenie, aby przypominać i kontemplować przesłanie Wielkiego Polaka, Jana Pawła II. Zapraszam wszystkich do Katedry Świętego Patryka na Manhattanie 27 kwietnia o godzinie 7 pm. Tego dnia w Watykanie nasz rodak zostanie ogłoszony świętym. A my będziemy celebrować to w Nowym Jorku. To ważna, wielka data, którą nie tylko trzeba zapamiętać, ale przede wszystkim ten dzień przeżyć razem - zaprasza konsul Junczyk-Ziomecka.

Agnieszka Granatowska, foto arch. Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku


autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: