NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Podzielenie ustawy zaszkodzi sprawie wiz!

Podzielenie ustawy zaszkodzi sprawie wiz!

13.07.2013, godz. 03:00
Ryszard Schnepf
foto:

Coraz gęstsze czarne chmury zbierają się nad reformą imigracyjną, a co za tym idzie -również sprawą zniesienia wiz dla Polaków. Według ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa zagrożenie jest poważne.

Jak powiedział PAP, w związku z podziałami w Izbie Reprezentantów niejasne są losy senackiej reformy imigracyjnej, w tym jej części dotyczącej zmian w ruchu bezwizowym.

- Republikanie w Izbie Reprezentantów skłaniają się ku głosowaniu reformy imigracji w osobnych aktach, a nie w jednym pakiecie, jak to uczynił Senat. To grozi opóźnieniami i wymagałoby zmiany strategii w zabiegach o zniesienie wiz dla Polaków - mówi ambasador Ryszard Schnepf. - Pomysł podzielenia ustawy na mniejsze jest do pewnego stopnia dla nas niebezpieczny, bo to może doprowadzić do tego, że element dotyczący rozszerzenia programu o ruchu bezwizowym (Visa Waivew Program) zostanie po prostu, jako mniej istotny, wykluczony. Nie dlatego, że jest kontrowersyjny, tylko dlatego, że nie jest przedmiotem zainteresowania członków Izby Reprezentantów - wyjaśnił Schnepf cytowany przez polskie portale.

Ambasador dodał jednak, że podział reformy na mniejsze akty prawne nie jest jeszcze przesądzony. Po ostatniej naradzie za zamkniętymi drzwiami coraz bardziej widać, że republikańscy kongresmani mający większość w Izbie Reprezentantów nie zgadzają się z kluczowymi elementami reformy, w tym ścieżką dla obywatelstwa dla 11 milionów nielegalnych imigrantów przebywających w USA.

- Jestem umiarkowanym optymistą. Ale jeśli dojdzie do podziału ustawy na mniejsze akty, to sprawa się przeciągnie i na pewno do końca roku produktu finalnego nie zobaczymy - stwierdził Schnepf.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: