NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Podatkowy zegar tyka

Podatkowy zegar tyka

11.04.2015, godz. 17:12
IRS
foto:

Nikt tego nie lubi, a jednak każdy musi to robić… Płacenie podatków to smutna konieczność, od której niestety nie ma ucieczki. 15 kwietnia mija termin, do którego musimy wysłać rozliczenie do urzędu podatkowego (IRS).

Jeśli ktoś nie zdąży się rozliczyć z urzędem podatkowym, może wystąpić do IRS z prośbą o przedłużenie terminu złożenia rozliczenia podatkowego o sześć miesięcy. - IRS najdotkliwiej karze tych, którzy nie złożą na czas rozliczenia. Dlatego tak ważne jest to, by zmieścić się w wyznaczonym przez urząd terminie. Jeśli nie zdążymy zapłacić naliczonego podatku, najwyżej naliczą nam odsetki, ale jak nie złożymy odpowiednich dokumentów, to urząd podatkowy uderzy nas mocno po kieszeni – przestrzega Emilia Sroczyńska, registered tax return preparer i właścicielka Emilia's Agency na Greenpoincie. Ten rok w polonijnych agencjach niczym nie różni się od poprzednich. W okresie rozliczeniowym wszystkie pracują na pełnych obrotach. - W tym roku rozliczeniowym musimy pamiętać o ustawie dotyczącej reformy zdrowotnej tzw. ObamaCare, która przyniosła kilka zmian do tegorocznego sezonu podatkowego. - Dla większości podatników powinno to być dość proste: należy jedynie zaznaczyć pole potwierdzające fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostali natomiast będą musieli stawić czoła trudniejszemu zagadnieniu – mówi Wiesława Jamroz, CPA Member of American Society of Public Accountants z biura znajdującego się przy 66-10 Grand Ave Maspeth, Queens. - Osoby, które uczestniczyły w Giełdzie Ubezpieczeniowej za 2014 otrzymają formularz 1095-A. Formularz ten wysyłany jest na początku lutego i jest bardzo ważnym dokumentem podczas składania rozliczenia podatkowego za 2014. Podatnik powinien upewnić się że go otrzymał i dołączyć do reszty dokumentów przed przekazaniem ich osobie lub firmie rozliczającej. Jeśli z jakiś względów podatnik nie otrzymał formularza w pierwszych dwóch tygodniach lutego, należy skontaktować się z NY State Marketplace. Również w przypadku gdy informacje na formularzu są błędne, rozliczająca się osoba powinna skontaktować się z NY State Marketplace i poprosić o korektę – dodaje Jamroz.

Okazuje się, że wielu rodaków czeka do ostatniej chwili na rozliczenie się z Wujem Samem.
- Część moich klientów chce jak najpóźniej dokonać dopłaty podatku. Ludzie nie wiedzą, że nawet jeśli rozliczą się na początku roku, ewentualną dopłatę muszą zrobić do 15 kwietnia - mówi Sroczyńska, która apeluje do rodaków, aby w przyszłym roku nie czekali na ostatnią chwilę, tylko jak najszybciej rozliczali się z IRS. Są jednak i tacy, którzy już na początku lutego uporali się z podatkami. - Każdego roku najszybciej rozliczają się rodziny, które mają dzieci na studiach i muszą złożyć Free Application for Federal Student Aid (FAFSA) - dokument, dzięki któremu mogą się ubiegać o dofinansowanie na studia dla swoich pociech. Również najszybciej z podatkami chcą się rozliczyć ci, którzy liczą na spore zwroty podatków. Najbardziej opornie rozliczanie idzie tym, którzy muszą dopłacić do swoich podatków - mówi Emilia Sroczyńska.

Wszystkie niezbędne informacje i formularze do rozliczenia podatkowego można znaleźć na stronie internetowej www.IRS.gov.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: