NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Podatkowy zegar tyka… Rozliczasz podatki? Pamiętaj o ObamaCare!

Podatkowy zegar tyka… Rozliczasz podatki? Pamiętaj o ObamaCare!

14.03.2015, godz. 13:20
podatki
foto:

W tym roku po raz pierwszy podatnicy będą musieli rozliczyć się z ObamaCare. O tym jakie zmiany w związku z tym nastąpiły w podatkach rozmawiamy z Wiesławą Jamroz, CPA członkinią American Society of Public Accountants.

O czym należy pamiętać rozliczając się w tym roku
- Ustawa o Reformie Zdrowotnej tzw. ObamaCare przynosi kilka zmian do tegorocznego sezonu podatkowego. Dla większości podatników powinno to być dość proste: należy jedynie zaznaczyć pole potwierdzające fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostali natomiast będą musieli stawić czoła trudniejszemu zagadnieniu…
Osoby, które uczestniczyły w Giełdzie Ubezpieczeniowej za 2014 otrzymają formularz 1095-A. Formularz ten wysyłany jest na początku lutego i jest bardzo ważnym dokumentem podczas składania rozliczenia podatkowego za 2014. Podatnik powinien upewnić się, że go otrzymał i dołączyć do reszty dokumentów przed przekazaniem ich osobie lub firmie rozliczającej. Jeśli z jakiś względów podatnik nie otrzymał formularza w pierwszych dwóch tygodniach lutego, należy skontaktować się z NY State Marketplace. Również w przypadku, gdy informacje na formularzu są błędne, rozliczająca się osoba powinna skontaktować się z NY State Marketplace i poprosić o korektę.

Jakie są dodatkowe formy do wyplenienia przy rozliczeniu podatkowym związku z Obama Care?
- Formularz 1095-A zawiera dokładne daty i miesięczne kwoty premii kredytu podatkowego, które zostały wpłacone w ciągu roku w celu zmniejszenia składek ubezpieczeniowych płaconych przez daną osobę. Kopia tego formularza jest również wysyłana do urzędu Skarbowego (IRS). Kwoty premii wpłacane w imieniu podatnika obliczone zostały na podstawie dochodów za rok 2014, które były oszacowane na początku roku i czasami odbiegały od rzeczywistych zarobków.
Dlatego też, podczas składania rozliczenia podatkowego, kwoty premii podatku zdrowotnego są porównywane z rzeczywistymi zarobkami i na ich podstawie kwota ta może być podwyższona lub obniżona. Do tego celu służy formularz 8962. Instrukcje do tego formularza pomagają obliczyć i porównać kwotę kredytu podatkowego, do którego podatnik były uprawniony z kwotą kredytu, który się w rzeczywistości danej osobie należy. Jeśli twój rzeczywisty dochód za 2014 rok był niższy niż przewidywano, jesteś uprawniony do większej premii kredytowej i otrzymasz różnicę jako zwrot. W przeciwnym wypadku, gdy dochód był wyższy niż wcześniej oszacowano i podatnik otrzymał zbyt dużą premię kredytu podatkowego, dana osoba będzie musiała dopłacić różnicę w formie dodatkowego podatku.

Co z karami, które zapłacą osoby, które nie przystąpiły do Obama Care?
- Kary za nie uczestniczenie w Giełdzie Ubezpieczeń zdrowotnych za 2014 rok oblicza się dwiema metodami. Brana pod uwagę będzie ta metoda, z której wyniknie wyższa kara.
Pierwsza metoda to 1 proc. rocznego dochodu, odliczając próg podatkowy, który wynosi dla osób indywidualnych poniżej 65 roku życia - $10,150.65, dla małżeństw poniżej 65. roku życia rozliczających się razem - $20,300.65 i dla głów rodzin tzw. Head of Household poniżej 65 lat - $13,050.
Druga metoda to opłata stała wynosząca - $95 dla osób indywidualnych, $47.50 za dziecko i maksymalna kara za rodzinę -  $285.  Kary te będą obliczane podczas złożenia rozliczenia podatkowego i dodane do podatku lub o odpowiednia karę będzie zredukowany zwrot podatków.
Kary na 2015 będą podwyższone do 2 proc. dochodów po odjęciu progu podatkowego lub opłaty stałej w wysokości $325 dla osób samotnych, $162.50 dzieci i maksymalnie na rodzinę -  $975.

Proszę pamiętać, że podatników z niskimi zarobkami kwalifikującymi się do Medicare kara nie obowiązuje. Aby uniknąć kary w przyszłym roku, pomyślmy o ubezpieczeniu dla siebie i swojej rodziny.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

Dodatkowe pytania można kierować businessmart12@yahoo.com, tel. (347) 848-0088.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: