NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Podatkowy ból głowy Polaków w USA

Podatkowy ból głowy Polaków w USA

08.02.2014, godz. 02:00
Podatkowy ból głowy Polaków w USA
Podatkowy ból głowy Polaków w USA foto:

Mimo że do rozliczenia się z podatkami zostało jeszcze sporo czasu, Polonia już odwiedza agencje zajmujące się rozliczaniem z "wujem Samem" i chce jak najszybciej złożyć zeznania podatkowe. Z przeprowadzonych przez nas rozmów z właścicielami polonijnych agencji wynika, że najszybciej zeznania chcą złożyć ci, którzy wiedzą, że dostaną zwrot podatku. Natomiast ci, którzy będą musieli zapłacić podatek, czekają z tym na ostatnią chwilę. Ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego upływa 15 kwietnia. Walter E. Jeczen z Polonia PL+US Travel, Inc. w Garfield radzi naszym Czytelnikom.

- Czy z podatków powinni rozliczyć się nawet ci, którzy przebywają w Stanach bez zalegalizowanego pobytu?

- Osoby bez uregulowanego statusu imigracyjnego w USA, jeżeli biorą pod uwagę legalizację swojego pobytu, powinny zacząć rozliczać się z podatków jak najszybciej. Uregulowane sprawy podatkowe będą na pewno jednym z niezbędnych warunków do spełnienia przy legalizacji statusu, biorąc pod uwagę zapowiadaną od dawna reformę prawa imigracyjnego - kiedykolwiek ona nastąpi. Poza tym osoby rozliczające się szybciej uzbierają niezbędne minimum 10 lat rozliczeń podatkowych do emerytury Social Security. Jeżeli ktoś już ma 10 lat rozliczeń, to podatki za kolejne lata będą podwyższały jego emeryturę. Natomiast bez względu na osobiste motywacje na pytanie, kto powinien się rozliczać z podatków, odpowiadają przepisy podatkowe, które stanowią podstawę do podjęcia takiej decyzji.

- Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia?

- Przede wszystkim potrzebne są numery Social Security oraz dokumenty przedstawiające dochody i wydatki. Dokumenty związane z dochodami to np. formy W-2 z pracy, dla osób pracujących na własny rozrachunek, czyli self-employed, są to formy 1099-MISC i podsumowanie rocznych dochodów, w tym również gotówkowych. Formy przedstawiające inne rodzaje dochodu to np. 1099-INT dochody z odsetek bankowych, formy 1099-DIV dewidendy, 1099-B dochody z inwestycji, formy SSA-1099 emerytury Social Security, formy 1099-R przedstawiające wypłaty z kont emerytalnych, forma 1099G - zasiłek dla bezrobotnych oraz dochody uzyskane z wynajmu domu lub mieszkania. Dokumenty związane z wydatkami: dla osób self-employed są to rachunki za wydatki i podsumowanie rocznych wydatków związanych z uzyskaniem tych dochodów, dla właścicieli domów: zapłacone odsetki od pożyczki hipotecznej, podatki od nieruchomości oraz wydatki na naprawy w przypadku domów wielorodzinnych. Niezbędne są również: dokumenty przedstawiające wydatki edukacyjne, zapłacone podatki kwartalne, jak również wpłaty na konta emerytalne. Najwięcej wątpliwości, co należy uwzględnić w rozliczeniu, mają osoby rozliczające się po raz pierwszy. Dlatego warto skorzystać z pomocy biura rozliczającego podatki, gdzie można uzyskać odpowiedzi, co jest niezbędne do rozliczenia. Lepiej niczego nie przeoczyć i należy skompletować wszystko, co dotyczy dochodów i wydatków za dany rok podatkowy, gdyż nic, co konieczne do rozliczenia, nie powinno zostać pominięte.

- Jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim, to korzystniej rozliczyć się razem czy osobno?

- Małżeństwa mają możliwość rozliczania się razem lub osobno. Zwykle rozliczenie osobno nie daje żadnych korzyści podatkowych, więc po prostu łatwiej jest rozliczyć się razem. Chyba że są jakieś szczególne okoliczności, które decydują o rozliczeniu się osobno. Na przykład małżeństwo po rozwodzie, który nastąpił w 2014 roku, za 2013 rok może jeszcze rozliczać się razem, ale czasem sytuacja rozwodowa jest przyczyną do rozliczenia się osobno.

- Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że nasi rodacy, aby zapłacić mniejszy podatek, wpisują sobie do rozliczeń osoby, które mieszkają w Polsce, ale mają numery Social Security?

- W nawiązaniu do kwestii, czy takie działanie jest wskazane, ogólnie można odpowiedzieć, że tak, pod warunkiem że jest zgodne z prawem podatkowym. Wskazane jest, gdyż każda osoba na rozliczeniu podatkowym daje odliczenie, które w roku podatkowym 2013 wynosi 3900 dol. Natomiast o tym, czy dana osoba może być podana na rozliczeniu, decydują bardzo szczegółowe i niezbędne do spełnienia warunki. Ogólnie można powiedzieć, że sytuacja, gdy ktoś jest na rozliczeniu podatkowym, chociaż przebywa za granicą, jest możliwa w przypadku najbliższej rodziny, tzn. mąż/żona, dzieci i rodzice amerykańskiego podatnika, który poza tym musi wykazać, że ponosi ponad połowę kosztów utrzymania takiej osoby.

- Kiedy dokładnie mija termin do rozliczeń podatkowych?

- Ustawowo ustalona data to 15 kwietnia. Jeżeli ta data wypada w weekend lub ustawowe święto, to termin rozliczeń jest przesunięty na następny dzień roboczy. Można wystąpić o automatyczne przedłużenie terminu rozliczenia o 6 miesięcy. To przedłużenie terminu rozliczenia nie dotyczy jednak wpłacenia należnych podatków.

- To jak jest ze zwrotami podatku z urzędu i zapłatą należnego podatku?

- Podatek należy zapłacić do 15 kwietnia. Termin ten obowiązuje nawet wtedy, jeżeli ktoś wysyła formę o automatyczne 6-miesięczne przedłużenie terminu rozliczenia. Można zapytać: jak wobec tego określić należny podatek do zapłacenia, nie mając jeszcze wykonanego rozliczenia? W takiej sytuacji trzeba możliwie najdokładniej oszacować podatek i zapłacić go przed 15 kwietnia. Jeżeli chodzi o zwrot podatku, to nie ma ściśle określonych dat i są to zwykle terminy kilkutygodniowe lub nawet kilkumiesięczne w zależności od wielu czynników. Najszybsze zwroty otrzymują osoby, których rozliczenia nie zawierają błędów, wysyłane są drogą elektroniczną (e-file) i zwrot następuje bezpośrednio na konto (direct deposit).

- Z jakimi problemami najczęściej, jeśli chodzi o podatki, zgłasza się Polonia?

- Najczęściej powtarzające się pytanie: do jakiej granicy zarobków nie ma obowiązku rozliczania się z podatków. Otóż dla osoby samotnej na rok podatkowy 2013 jest to kwota 10 000 dol., a dla małżeństwa rozliczającego się razem kwota ta wynosi 20 000 dol. Limity te są podwyższone dla osób w wieku powyżej 65 lat i wynoszą odpowiednio 11 500 dol. dla osób samotnych i 22 400 dla małżeństwa rozliczającego się razem, gdy oboje są w wieku powyżej 65 lat. Kwoty te dotyczą zarobków z pracy, które osoby zatrudnione otrzymują zwykle w styczniu na formach W-2. Jeżeli ktoś nie był zatrudniony jako pracownik, ale miał dochody jako osoba self-employed, wtedy musi rozliczyć podatki, jeżeli kwota takich dochodów przekroczyła w ciągu roku 600 dol.

autor: Rozmawiała Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: