NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Podatkowe ostatki

Podatkowe ostatki

15.04.2013, godz. 02:00
NYC
foto:

W poniedziałek 15 kwietnia dokładnie o północy mija termin, do którego musimy wysłać rozliczenie do urzędu podatkowego (IRS). Polonijne agencje zajmujące się rozliczaniem podatkowym rodaków przeżywają prawdziwe oblężenia. Jak zapowiadają właściciele agencji, w ostatni dzień rozliczeniowy biura będą otwarte nawet do północy.

- Ten rok niczym nie różni się od poprzednich. W okresie rozliczeniowym pracujemy na pełnych obrotach. W poniedziałek moja agencja będzie otwarta do ostatniego klienta. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie musi być wysłane do północy - mówi Emilia Sroczyńska, registered tax return preparer i właścicielka Emilia's Agency na Greenpoincie. - Jeśli ktoś nie zdąży się rozliczyć z urzędem podatkowym, może wystąpić do IRS z prośbą o przedłużenie terminu złożenia rozliczenia podatkowego o sześć miesięcy. IRS najdotkliwiej karze tych, którzy nie złożą na czas rozliczenia, dlatego tak ważne jest to, aby zmieścić się w wyznaczonym przez urząd terminie. Jeśli nie zdążymy zapłacić naliczonego podatku, najwyżej naliczą nam odsetki, ale jak nie złożymy odpowiednich dokumentów, to urząd podatkowy uderzy nas mocno po kieszeni - dodaje Emilia Sroczyńska.

Okazuje się, że wielu rodaków czeka do ostatniej chwili na rozliczenie się z Wujem Samem.

- Część moich klientów chce jak najpóźniej dokonać dopłaty podatku. Ludzie nie wiedzą, że nawet jeśli rozliczą się na początku roku, ewentualną dopłatę muszą zrobić do 15 kwietnia - mówi Sroczyńska, która apeluje do rodaków, aby w przyszłym roku nie czekali na ostatnią chwilę, tylko jak najszybciej rozliczali się z IRS.

- Każdego roku najszybciej rozliczają się rodziny, które mają dzieci na studiach i muszą złożyć Free Application for Federal Student Aid (FAFSA), dokument, dzięki któremu mogą się ubiegać o dofinansowanie na studia dla swoich pociech. Również najszybciej z podatkami chcą się rozliczyć ci, którzy liczą na spore zwroty podatków. Najbardziej opornie rozliczanie idzie tym, którzy muszą dopłacić do swoich podatków - mówi Iwona Podolak B.S. professional services, właścicielka Polskiego Biura w Passaic, NJ.

Wszystkie niezbędne informacje i formularze do rozliczenia podatkowego można znaleźć na stronie internetowej www.IRS.gov.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: