NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Po ataku hackerów na Biały Dom.

Po ataku hackerów na Biały Dom.

09.04.2015, godz. 00:00
Waszyngton DC.
foto:

Rosjanie zaatakowali Amerykę... Co prawda rosyjskie wojska nie najechały na terytorium USA, ale sprawa jest dość poważna. Według CNN, rosyjscy hakerzy włamali się do systemu komputerowego Białego Domu. Choć administracja Baracka Obamy (53 l.) ostrożnie wypowiada się na temat źródła ataku i zapewnia, że serwery siedziby prezydenta USA są bezpieczne, to jednak rodzą się obawy czy aby na pewno tak jest.

Jak podała telewizja CNN, powołując się na śledczych National Security Council (NSC) oraz innych rządowych agencji, podejrzaną działalność na serwerach Białego Domu zauważono w październiku zeszłego roku podczas rutynowych aktualizacji. Chociaż rzecznik NSC Mark Stroh oficjalnie nie potwierdził rosyjskiego źródła ataku, to jednak agenci amerykańskiego wywiadu, FBI oraz Secret Service twierdzą, że sposób w jaki działali cyberprzestępcy i kody jakich używali może wskazywać, że pracowali dla rządu Rosji.

Według amerykańskich śledczych, hakerom udało się włamać do sieci Białego Domu za pomocą zainfekowanego emaila wysłanego z konta Departamentu Stanu, gdzie włamali się wcześniej. Ben Rhodes, doradca Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, podkreślił w rozmowie z CNN, że hakerzy nie uzyskali dostępu do tajnych danych a jedynie włamali się do tzw. unclassified system, czyli systemu, w którym znajdują się mniej poufne informacje. Ale czy za takie można uznać dostęp do harmonogramu dnia jednego z najpotężniejszych przywódców świata?! Bowiem – według CNN – hakerzy uzyskali dostęp do kalendarza Baracka Obamy, w którym dzień po dniu, godzina po godzinie rozpisane były miejsca, w których będzie przebywał prezydent. Zdaniem komentatorów, takie informacje dla obcego wywiadu są na wagę złota a w niepowołanych rękach mogą zostać wykorzystane do potencjalnego ataku czy zamachu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: