NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Pierwszy komercyjny lot z JFK na kubańską Havanę. Nowy Jork połączony z Kubą 

Pierwszy komercyjny lot z JFK na kubańską Havanę. Nowy Jork połączony z Kubą 

29.11.2016, godz. 00:00
JetBlue
foto:

To historyczny rejs... Tuż przed dziewiątą rano z nowojorskiego lotniska JFK wystartował samolot na Kubę. Na hawańskim porcie lotniczym, mimo trwającej żałoby po śmierci Fidela Castro (†90 l.), zaplanowano wiele atrakcji i amerykańsko-kubańskich występów artystycznych.

Samolot linii JetBlue, pierwszych oferujących połączenia między zwaśnionymi krajami,  wystartował z JFK Airport dokładnie o 8.58 w poniedziałek rano.  Był to dziewiczy lot dla Nowego Jorku. Wcześniej bowiem, latem,  z lotniska w Fort Lauderdale na Florydzie wystartował pierwszy od 50 lat rejsowy samolot pasażerski ze Stanów na Kubę. Należący też do linii JetBlue samolot Airbus A320 wylądował w Santa Clara 240 km na wschód od Hawany.
Jesienią 2014 roku prezydent Barack Obama przywrócił stosunki dyplomatyczne z Kubą, które zostały zerwane po rewolucji, w wyniku której obalony został proamerykański reżim Fulgencia Batisty. Kongres USA nałożył wówczas ścisłe embargo na stosunki gospodarcze z Kubą, zakazane zostały również loty na wyspę i wizy dla Amerykanów w tym kraju.
Z powodu embarga wizyta na wyspie była możliwa tylko ze specjalnym zezwoleniem Departamentu Stanu. W tym celu organizowane były specjalne loty czarterowe z Florydy. Jednak co rok setki tysięcy Amerykanów odwiedzało Kubę, korzystając z połączeń z Cancun w Meksyku i z Toronto w Kanadzie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: