NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Perła Greenpointu nagrodzona

Perła Greenpointu nagrodzona

22.03.2013, godz. 02:00
Perła Greenpointu nagrodzona
foto:

Oto dowód, że polska dzielnica to miejsce wyjątkowe! Znajdziemy tu prawdziwe perełki. Jedną z nich docenili przedstawiciele New York Landmarks Conservancy. Organizacja dbająca o zabytkowe budynki i architektoniczne cuda przyznała znajdującemu się na Greenpoincie budynkowi Lucy G. Moses Preservation Award.

Prestiżowe wyróżnienie - w kategorii Project Awards - otrzymał budynek nazywany Keramos Hall, który znajduje się przy 857-861 Manhattan Avenue. Jak twierdzą przedstawiciele New York Landmarks Conservancy, jest on prawdziwą perełką tak architektoniczną, jak i historyczną.

Zapewne mało który mieszkaniec Greenpointu wie, że Keramos Hall został zaprojektowany i wybudowany w 1887 roku przez Thomasa C. Smitha. Był on pomyślany jako budynek komercyjny - coś na wzór dzisiejszego małego centrum biurowo-handlowego. Swoje siedziby miały tam takie organizacje jak Greenpoint Hebrew Civic Club, Progress Club, The Young Mens Republican Club, Greenpoint Taxpayers & Citizens' Association. Ponadto swoje biura mieli tam również prawnicy, a sklepy różni rzemieślnicy: od krawca i szewca po kapelusznika (męski kapelusz można było wtedy kupić za 10 centów).

Dzisiaj w budynku znajduje się CVS Pharmacy, szkoła angielskiego, kilka pomieszczeń biurowych i mieszkania. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Thomas C. Smith był również właścicielem Union Porcelain Works znajdującego się przy Eckford Street, również w polskiej dzielnicy. Co ciekawe, firma Union Porcelain była jednym z największych producentów wysokiej jakości porcelany, która była chwalona po obu stronach Atlantyku. Greenpoint za czasów Smitha był światowym zagłębiem ceramiki.

Ceremonia wręczenia Lucy G. Moses Preservation Award zaplanowana jest na 29 kwietnia i odbędzie się w Vanderbilt Hall na Grand Central Terminal.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: