NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Parady i kwiaty dla bohaterów wojen. Ameryka oddała hołd weteranom

Parady i kwiaty dla bohaterów wojen. Ameryka oddała hołd weteranom

12.11.2016, godz. 00:00
flaga amerykańska
foto:

Tradycyjnie w jedenasty dzień jedenastego miesiąca, kiedy Polska obchodzi Dzień Niepodległości,  Ameryka oddawała hołd weteranom.  Z tej okazji w całych Stanach odbywały się parady z udziałem żyjących żołnierzy walczących na różnych frontach a na wojskowych cmentarzach pojawiały się flagi i kwiaty składane przez rodzony i Amerykanów chcących uczcić ich pamięć.

Veterans Day obchodzony jest 11 listopada, w rocznicę zawarcia rozejmu kończącego I wojnę światową, w ten sam dzień co Święto Niepodległości i Dzień Pamięci w innych krajach. Jeżeli 11 listopada przypada w sobotę, obchody Dnia Weteranów są przesunięte na poprzedzający ją piątek, a gdy 11 listopada przypada w niedzielę, obchody przesunięte są na następujący po niej poniedziałek. Mimo że święto poświęcone jest pamięci wszystkich weteranów, żywych i zmarłych, jego celem jest uczczenie głównie żyjących żołnierzy i wyrażenie podziękowania za ich służbę krajowi.
Święto zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu, dzień rozbrojenia), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych. Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: