NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Parada na ludowo czyli.. Goście z Dzikiego Zachodu i z „Mam Talent”!

Parada na ludowo czyli.. Goście z Dzikiego Zachodu i z „Mam Talent”!

05.10.2014, godz. 00:00
Polish Folk Dancing Group „Wawel”
foto:

Podczas tegorocznej 77. Parady Pułaskiego zaprezentuje się wiele polonijnych zespołów z okolicznych stanów. Prawdziwą niespodzianką będzie jednak przemarsz biało-czerwonym korowodem Polish Folk Dancing Group „Wawel”. Artyści przyjechali aż z Houston w Teksasie!

Nasi rodacy z Dzikiego Zachodu przyjeżdżają do Nowego Jorku na zaproszenie Kasi Rytelewski z New Jersey oraz kościoła św. Teresy z Linden. NJ.
– Zespół Wawel istnieje już od 4 lat – opowiada nam Aneta Krozel z Teksasu. Na słonecznych preriach tańczą Krakowiaka, Poloneza, Mazura, Sztajera, tańce żywieckie i rzeszowskie. - Tancerzami są ludzie młodzi i starsi – opowiada pani Aneta. Członkowie zespołu nie byli jeszcze dotąd w Nowym Jorku więc dla nich przyjazd na Paradę Pułaskiego jest tym większym przeżyciem i wydarzeniem. - Zespół, poprzez swoje występy, zapracował na tę wycieczkę. Dodatkowo znaleźli się dobrzy ludzie - sponsorzy, którzy pomogli nam zrealizować ten cel – dodaje Aneta Krozel.


Zespół występował już na wielu festiwalach. – Byliśmy Festiwalu Polskim, Słowiańskim oraz na dożynkach. Zaledwie dwa tygodnie temu występowaliśmy podczas obchodów Dnia Polskiego w Austin – opowiada Krozel.

Ale to oczywiście nie jedyna taneczna grupa na naszym marszu. Wśród paradujących znajdzie się również zespół Tekla Klebetnica, który jest finalistą i zdobywcą drugiego miejsca w zeszłorocznej 6. edycji programu „Mam Talent”!

Po tym wydarzeniu zagrali podczas gali programu „Zwykły Bohater” oraz przed dziesiątkami tysięcy ludzi na Sylwestra na krakowskim rynku, gdzie wystąpili na scenie obok gwiazd takich jak: Agnieszka Chylińska, Perfect, Lady Pank, Natalia Kukulska, Piasek.
Teraz w końcu przyszedł czas żeby pokazać się Polonii. Najpierw Tekla Klebetnica wystąpiła przed Polonią w Teksasie, a w niedziele przejdzie 5 Ave na Manhattanie.

Tekla Klebetnica czerpie swe inspiracje nie tylko muzyki polskiej, ale całego pasma Karpat. Swą muzyczną wędrówkę rozpoczynają od muzyki góralskiej, przechodząc do słowackiej, węgierskiej, rumuńskiej i cygańskiej. W połączeniu z muzyką klasyczną oraz elementami jazzu uzyskują wyjątkowe i unikalne brzmienie. Są aktywnymi, pełnymi chęci i zapału młodymi muzykami, którzy swą tradycją i pasją chcą dzielić się z jak najszerszą publicznością, dlatego wielokrotnie koncertowali również poza polskimi granicami, m.in.: na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Irlandii, we Włoszech, w Gruzji, w Uzbekistanie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: