NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Parada i tak będzie błyszczeć

Parada i tak będzie błyszczeć

07.09.2013, godz. 01:00
Parada i tak będzie błyszczeć
foto:

Niesprawiedliwe traktowanie Polaków! Właściciele najsłynniejszego budynku Nowego Jorku - dlaczego nie szanujecie historii Ameryki?

Wielkimi krokami zbliża się największy manifest polskości na Manhattanie. Do tegorocznej 76. Parady Pułaskiego pozostały zaledwie cztery tygodnie (impreza 6 października). Polonia, my wszyscy, już od kilku miesięcy szykujemy się do tego wyjątkowego święta w Nowym Jorku.

Tegoroczny wielki marszałek Parady Pułaskiego Michał Kulawik oraz członkowie komitetu organizacyjnego Parady Pułaskiego kilka miesięcy temu wystosowali wniosek do właścicieli Empire State Building, by mogli zostać oficjalnym Lighting Partner, co pozwoliłoby podczas tegorocznego święta majestatycznemu ESB rozbłysnąć nad miastem przepięknymi, najwspanialszymi dla nas biało-czerwonymi barwami... Niestety, organizatorzy tegorocznej parady na Manhattanie nie otrzymali, podobnie jak w latach poprzednich, zgody na zostanie Lighting Partner, przez co po raz kolejny stracona została szansa na iluminację świetlną ESB. Prywatny właściciel ESB nie podał przyczyn swojej odmowy.

Jak czytamy na oficjalnej stronie ESB, budynek nie jest zarządzany przez miasto ani stan Nowy Jork. Właścicielem jest Empire State Building Company, L.L.C. (ESBC), a "prywatny właściciel nie musi uzasadniać odmowy swojej decyzji"... Tegoroczny wielki marszałek Parady Pułaskiego się nie poddaje - dwa tygodnie temu złożył kolejne pismo, w którym ponownie prosi o pozytywne rozpatrzenie swojej poprzedniej prośby!

- Władze budynku bez podania przyczyn po raz kolejny odmówiły uczczenia pamięci generała Kazimierza Pułaskiego - powiedział Michał Kulawik, tegoroczny wielki marszałek. - To jedyne polskie święto na Manhattanie, które gromadzi społeczność polsko-amerykańską mieszkającą w okolicach Nowego Jorku. Takie postępowanie jest tym bardziej niezrozumiałe i dziwne, że postać generała Pułaskiego jest znana w Stanach. Imieniem generała nazwano wiele budynków, szkół, mostów oraz parków. W wielu amerykańskich miastach znajdują się jego liczne pomniki - dodał Kulawik. Poprzedni marszałkowie Parady Pułaskiego również zabiegali o to, aby rozświetlić na biało-czerwono symbol Nowego Jorku. - Kilka miesięcy przed paradą złożyliśmy stosowne pisma i dostaliśmy odpowiedź, że ESB nie zostanie oświetlony. Nie podano nam, z jakiego powodu właściciel odmówił nam tego przywileju - wspomina Dariusz Knapik, wielki marszałek Parady Pułaskiego w roku 2011. - Prywatny właściciel, którym jest Anthony Malkin, najwyraźniej uważa, że nie musi tłumaczyć się z decyzji, komu wydaje zgodę na oświetlenie budynku, a komu jej nie wydaje - mówi Kulawik.

Na oficjalnej stronie ESB znajdują się dokładne informacje dotyczące tego, jakie organizacje mogą starać się o to, aby majestatyczny ESB został oświetlony na daną uroczystość. Od 2006 roku, aby ubiegać się o rozświetlenie budynku ESB, trzeba zostać oficjalnym Lighting Partnerem. Empire State Building Company, L.L.C. (ESBC) podkreśla, że wybór Lighting Partnera to przywilej, a nie prawo. Właściciel budynku informuje, że o iluminację świetlną nie mogą się ubiegać osoby prywatne. ESB nie może być rozświetlany między innymi na: uroczystości komercyjne, religijne oraz kampanie polityczne. Właściciel w żadnym wypadku nie jest zobowiązany do uzasadnienia odmowy. Organizacje i ich przedstawiciel otrzymują jedynie powiadomienie, czy wniosek o rozświetlenie ESB został zaakceptowany, czy też odrzucony. To smutne i niesprawiedliwe, że Polonia po raz kolejny dostała odmowę rozświetlenia Empire State Building na kolor biały i czerwony.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: