NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy PAPIEŻ MOŻE ODWIEDZIĆ NOWY JORK! Arcybiskup Timothy Dolan z burmistrzem Billem de Blasio już przygotowują zaproszenie

PAPIEŻ MOŻE ODWIEDZIĆ NOWY JORK! Arcybiskup Timothy Dolan z burmistrzem Billem de Blasio już przygotowują zaproszenie

15.01.2014, godz. 00:00
kardynał Timothy Michael Dolan
Timothy Michael Dolan urodził się 6 lutego 1950 w St. Louis. Jest amerykańskim biskupem rzymskokatolickim, arcybiskupem Milwaukee w latach 2002-2009, od 2009 arcybiskupem Nowego Jorku, przewodniczącym Konferencji Episkopatu USA, kardynałem.W 1964 wstąpił do seminarium przygotowawczego w Shrewsbury. W wyniku dalszej nauki uzyskał tytuł magistra filozofii. 19 czerwca 1976 roku został wyświęcony na kapłana przez Edwarda O'Meara, pomocniczego biskupa St. Louis, późniejszego metropolitę Indianapolis. W 1994 został rektorem Papieskiego Kolegium Ameryki Pn. w Rzymie. Urząd ten pełnił do 2001 roku. 25 czerwca 2002 został arcybiskupem Milwaukee. KONKLAWE: Nowy papież to... WASZYM ZDANIEM, kto powinien zostać papieżem? Podyskutuj! 23 lutego 2009 papież Benedykt XVI mianował go nowym arcybiskupem Nowego Jorku po przejściu na emeryturę kardynała Edwarda Egana. 17 listopada 2010 roku podczas jesiennej sesji episkopatu USA w Baltimore został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych na trzyletnią kadencję.6 stycznia 2012 ogłoszona została jego kreacja kardynalska, której papież Benedykt XVI dokonał oficjalnie na konsystorzu w dniu 18 lutego 2012. foto:

To było spotkanie na szczycie. Nowy burmistrz Bill de Blasio (52 l.) rozmawiał przez 45 minut za zamkniętymi drzwiami z biskupem archidiecezji nowojorskiej, kardynałem Timothy Dolanem (63 l.). Obaj przyznali później, że mają podobne poglądy w kwestii walki z biedą oraz wyrównywania szans zarobkowych. A ich wspólną misją jest to, aby zaprosić do Nowego Jorku papieża Franciszka.

Duchowny dyplomatycznie skomentował zgrzyt między biurem burmistrza a nowojorską archidiecezją. Chodzi o to, że de Blasio nie uwzględnił początkowo w swojej nowej ekipie – tzw. transition committee – żadnego katolickiego przedstawiciela, chociaż znaleźli się przedstawiciele innych religii. – Ale najważniejsze, że zmienił to i wybrał księdza Kevina Sullivana – powiedział kardynał, zapytany o sprawę.

– Rozmawialiśmy również o tym, że naszym marzeniem jest, by papież Franciszek przybył z wizytą do Nowego Jorku. Ustaliliśmy, że wspólnie będziemy pracować nad tym, żeby tak się stało – powiedział de Blasio, który miał matkę katoliczkę i był ochrzczony, ale obecnie nie praktykuje...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: