NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ostatni dzwonek na wizy pracownicze H-1B! Jak je zdobyć - wyjaśnia adwokat imigracyjny, mecenas Marcin Muszyński

Ostatni dzwonek na wizy pracownicze H-1B! Jak je zdobyć - wyjaśnia adwokat imigracyjny, mecenas Marcin Muszyński

07.03.2015, godz. 14:31
Marcin Muszyński
foto:

Marzec to okres intensywnej pracy w kancelariach prawników imigracyjnych za sprawą wiz pracowniczych. W ramach przypomnienia, kto może ubiegać się o wizę pracowniczą H-1B?
- Wizy pracownicze (H-1B) są przeznaczone dla osób pracujących w zawodach, które wymagają minimum wykształcenia wyższego (Bacheolor’s Degree) lub jego ekwiwalentu. W większości przypadków, polski stopień licencjata kwalifikuje nas na wizę H-1B. Ponadto mając nieukończone studia, brakujące lata można uzupełnić doświadczeniem zawodowym. Za każdy brakujący rok studiów, należy wykazać 3 lata doświadczenia zawodowego. Nowością w tym roku jest fakt, że małżonek osoby przebywającej na statusie H-1B będzie mógł legalnie pracować po spełnieniu określonych warunków.

Jakie firmy mogą zatrudnić pracownika na wizie H-1B?
- W praktyce prawie każdego rodzaju firma potrzebuje osoby pracującej na stanowisku specjalistycznym i tym samym upoważnia to nas do ubiegana się o wizę pracowniczą. Oczywiście musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Na przykład 3-osobowa firma budowlana nie potrzebuje raczej pełnoetatowego księgowego, ale tych samych rozmiarów firma księgowo-rachunkowa najprawdopodobniej się zakwalifikuje.

Niestety, pula wiz pracowniczych jest ograniczona ustawą. Czy w tym roku również chętnych będzie więcej niż roczny limit przyznawanych wiz?
- Roczny limit wiz pracowniczych wynosi 65 tys. Dodatkowe 20 tys. wiz przeznaczone jest dla osób, które ukończyły amerykańską uczelnię z dyplomem Master’s Degree. W tym roku chętnych będzie jeszcze więcej niż w 2014, dlatego wnioski będą przyjmowane tylko przez pierwsze 5 dni. Spośród nadesłanych wniosków Urząd Imigracyjny wylosuje petycje, które zostaną rozpatrzone.

Kiedy należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem?
- Wnioski należy wysłać już 1 kwietnia, tak aby Urząd Imigracyjny otrzymał naszą petycją w ciągu pierwszych 5 dni roboczych kwietnia. Pamiętajmy, że przygotowanie wniosku H-1B zajmuje kilka dni, ponieważ Departament Pracy musi zatwierdzić pensję pracownika. Dlatego też przygotowania wniosku należy zacząć już dziś.

Jakie są podstawowe warunki, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o wizę H-1B?
- Podstawowy warunek to wykształcenie wyższe, jakie jest wymagane do wykonywania danego zawodu. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności rozpatrujemy wykształcenie, jakie jest wymagane do wykonywania danego zawodu, a w drugiej kolejności wykształcenie, jakie posiada imigrant. Przykłady zawodów kwalifikujących się do wiz pracowniczych to księgowy, programista komputerowy, dietetyk, projektant mody, grafik komputerowy, dziennikarz, analityk marketingowy, farmaceuta oraz wiele innych. Warunkiem otrzymania wizy pracowniczej jest też ważna oferta pracy, w której pracodawca zobowiązuje się płacić pracownikowi odpowiednią stawkę. Prawo zezwala na ubieganie się o wizę pracowniczą dla osób pracujących na pół etatu. W odróżnieniu od sponsorowania na zieloną kartę, pracodawca nie musi udowadniać braku wykwalifikowanych pracowników na sponsorowane stanowisko. Nie musimy zatem dawać kosztownych ogłoszeń do gazet. Wystarczy tylko udokumentować, że dane stanowiska wymaga wykształcenie wyższego oraz, że takie wykształcenie posiada osoba sponsorowana.

Kiedy można zacząć pracę?
-  Wizy pracownicze są wydawane na początku każdego roku fiskalnego, czyli 1 października. Prawo imigracyjne zezwala ubiegać się o wizę pracowniczą od 1 kwietnia. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nasz wniosek zostanie zatwierdzony przed 1 października, pracę możemy rozpocząć dopiero od 1 października.

Jak długo ważna jest wiza pracownicza?
- Wiza pracownicza jest ważna na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata. Maksymalny okres czasu przebywania na terenie USA na wizie pracowniczej to 6 lat. Aby ponownie ubiegać się o wizę pracowniczą po upływie 6 lat, należy na rok opuścić USA. Limit 6 lat nie dotyczy osób, które mają rozpoczęte sponsorowanie na zieloną kartę przez pracodawcę. W przypadku sponsorowania pracowniczego, jeśli od złożenia wniosku do Departamentu Pracy upłynął rok, wizę pracowniczą można dodatkowo przedłużać bez konieczności wyjazdu z USA. W praktyce oznacza to, że można przebywać na wizie pracowniczej aż do momentu uzyskania zielonej karty.

Czy możemy zmienić pracodawcę?
- Pracownik pracujący na wizie pracowniczej, nie jest „uwiązany” do swojego obecnego pracodawcy. Obecnie prawo imigracyjne zezwala przejść do innego pracodawcy pod warunkiem, że złożymy odpowiedni wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Zaletą obecnego prawa jest fakt, iż nie musimy czekać na zatwierdzenie wniosku przez Urząd Imigracyjny, aby rozpocząć pracę u innego pracodawcy.

Ile kosztuje wiza pracownicza?
- Opłaty imigracyjne związane z wizami pracowniczymi są wysokie. Podstawowa aplikacja kosztuje $325. Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany zapłacić $500 na fundusz walki z oszustwami. Jeśli pracodawca zatrudnia ponad 25 pracowników, dodatkowa opłata imigracyjna wynosi $1,500. Pracodawcy zatrudniający 25 lub mniej pracowników płacą $750. Istnieje również możliwość przyspieszonego rozpatrzenia naszego wniosku przez Urząd Imigracyjny. Jeśli zapłacimy dodatkowo $1,225, nasz wniosek zostanie rozpatrzony w 15 dni.

Czy osoby przebywające w USA mogę ubiegać się o wizę pracowniczą?
- Tak. Osoby, które przebywają w USA mogą zmienić swój obecny status na H-1B, ale warunkiem jest przebywanie legalnie na terenie USA do 1 października. Należy pamiętać, że wysłanie wniosku o status H-1B 1 kwietnia nie zmienia naszego statusu imigracyjnego. Przepis ten nie dotyczy jednak studentów na wizach F-1, którzy objęci są specjalnymi przepisami.
rozmawiał Marcin Żurawicz

Dodatkowe informacje na temat wiz pracowniczych można uzyskać kontaktując się z kancelarią Mec. Muszyńskiego pod numerem telefonu (718) 389-7580 (Greenpoint) lub (646) 669-9797 (Manhattan) oraz na stronie internetowej www.adwokatmuszynski.com.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: