NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy ORGANIZATORZY ZAPOWIADAJĄ 15 TYS. UCZESTNIKÓW. Na Staten Island boją się sobotniego marszu

ORGANIZATORZY ZAPOWIADAJĄ 15 TYS. UCZESTNIKÓW. Na Staten Island boją się sobotniego marszu

23.08.2014, godz. 00:00
Ala Sharpton
foto:

Mieszkańcy Staten Island boją się zorganizowanego przez wielebnego Ala Sharptona sobotniego marszu przeciwko brutalności policji i w imię solidarności z mieszkańcami Ferguson. W szczególności właściciele lokalnych sklepów i restauracji obawiają się, że pokojowy pochód zamieni się w brutalne zamieszki, takie jakie mają od kilku dni miejsce w Missouri.

Jak donosi NY1, właściciele wielu biznesów już wywiesili w oknach i drzwiach kartki z informacjami, że w sobotę „będą zamknięci”.  Jak mówią, wolą nie ryzykować. Organizatorzy zapowiadają bowiem, że na Staten Island w marszu „We Will Not Go Back” udział weźmie 15 tysięcy osób. A przy takiej liczbie uczestników wszystko może się zdarzyć. Tym bardziej, że powodem zorganizowania pochodu są ostatnie napięcia między policją a mieszkańcami metropolii, jakie wybuchły po śmierci ciemnoskórego mieszkańca Staten Island,  który dostał zawału podczas aresztowania. Zdaniem jego rodziny i wielu innych osób, powodem była brutalność policji i tzw. podduszanie podczas zakuwania w kajdanki.

Dodatkowo uczestnicy marszu będą solidaryzować się z mieszkańcami  Ferguson, gdzie policja zastrzeliła 18-letniego Afroamerykanina, co do wywołało bardzo ostre zamieszki wymagające interwencji Gwardii Narodowej. Mieszkańcy wyspy obawiają się, że emocje uczestników mogą wymknąć się spod kontroli i też może dojść do starć z policją.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: