NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Organizatorzy postanowili: na Paradzie w Dniu św. Patryka… Geje mogą paradować… a co z Paradą Pułaskiego?

Organizatorzy postanowili: na Paradzie w Dniu św. Patryka… Geje mogą paradować… a co z Paradą Pułaskiego?

05.09.2014, godz. 20:08
St. Patricks Day Parade
foto:

Parada św. Patryka nie będzie już tylko zielona! Organizatorzy najstarszej parady w Nowym Jorku wyrazili na przemarsz grupie aktywistów gejowskich. Z decyzji cieszy się kardynał Timothy Dolan, metropolita nowojorski i jeden z najbardziej wpływowych Irlandczyków w mieście.

Jak podaje Wall Street Journal organizatorzy St. Patrick's Day Parade wyrazili zgodę na przemarsz 5 Aleją gejowskiej grupie Out@NBCUniversal. Jej członkowie będą mogli wystąpić z tęczowymi flagami i gejowskimi hasłami…

Decyzję organizatorów pochwalił kardynał Timothy Dolan – najważniejszy katolicki duchowny w mieście nazwał ją nawet dobrą i mądra zmianą.

Czemu to takie ważne? St. Patrick's Day Parade należy do najsłynniejszych i najstarszych nowojorskich parad, organizowana jest od 1762 roku. Jednak w tym roku po raz pierwszy w paradzie nie wziął udziału burmistrz Nowego Jorku. Bill De Blasio i jego urzędnicy zbojkotowali imprezę, po decyzji organizatorów parady, którzy nie zgodzili się na eksponowanie podczas przemarszu symboli organizacji gejowskich. Sytuacja była na tyle poważna, że do bojkotu parady za oficjelami dołączyli również najwięksi jej sponsorzy – Guiness i Heineken.

Po zmianie decyzji prawdopodobnie znów wrócą i politycy i sponsorzy. – Prowadzimy rozmowy z organizatorami parady. Jesteśmy otwarci na propozycję – potwierdza już rzeczniczka Guinessa.

A jak to wygląda na niemal tak samo znanej i mocno wpisanej w historię miasta Paradzie Pułaskiego? Co zrobiliby w porobnej sytuacji organizatorzy tej największej manifestacji polskości w Nowym Jorku?

- Każdy może uczestniczyć w Paradzie Pułaskiego, nikogo nie dyskryminujemy. Jednak podczas Parady nie manifestujemy niczego innego oprócz pamięci o Kazimierzu Pułaskim. Tego dnia, kiedy reprezentacyjną 5 Ave dumnie maszerują Polacy, oddajemy cześć i honor naszemu bohaterskiemu rodakowi – mówi Michał Kulawik, marszałek Parady Pułaskiego 2013.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: