NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Omar Sangare jurorem w Gdyni!

Omar Sangare jurorem w Gdyni!

10.09.2014, godz. 03:00
Omar Sangare
foto:

Polski aktor i reżyser z Nowego Jorku, Omar Sangare został zaproszony do jury 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się w dniach 15-20 września.

— Bardzo ucieszyła mnie propozycja zasiadania w jury gdyńskiego festiwalu - mówi Sangare „Super Expressowi” - Z uwagą śledzę to, co dzieje się w polskim kinie, a ostatnio powstaje wiele naprawdę dobrych filmów. Myślę, że zeszłoroczny laureat głównej nagrody w Gdyni, film „Ida” to znakomity reprezentant Polski w walce o Oscara.

W jury Konkursu Głównego znaleźli się także m.in. pisarka Olga Tokarczuk, krytyczka filmowa z amerykańskiego „Variety” Maggie Lee i reżyserka i piosenkarka Maria Sadowska. Obradom przewodniczył będzie reżyser i scenarzysta Ryszard Bugajski, a jury zdecyduje o przyznaniu najważniejszych nagród w polskiej branży filmowej. Odrębne jury będzie oceniać filmy w Konkursie Młodego Kina.

Główną nagrodą Festiwalu Filmowego w Gdyni są Złote Lwy. Na konferencji z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazano nowy kształt statuetki - kalejdoskop, po którym wspinają się lew i lwica. Ma ona symbolizować nową jakość w polskim kinie i jego zróżnicowanie gatunkowe.

Omar Sangare na co dzień wykłada aktorstwo w prestiżowym Williams College, a także organizuje United Solo, własny festiwal teatralny w Teatrze Row przy 42 ulicy na Manhattanie. Jego piąta edycja rozpocznie się 18 września. Choć Sangare skupia się głównie na teatrze, zagrał też w filmach, w tym takich, jak „Tato” Macieja Ślesickiego, czy „Egoiści” Mariusza Trelińskiego. Na drodze swojej kariery spotkał takie gwiazdy, jak Andrzej Wajda, Fiona Shaw, czy Cynthia Nixon.


Dziękujemy za współpracę Marcinowi Lipińskiemu rzecznikowi prasowemu United Solo.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: