NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Oj, będzie się działo!

Oj, będzie się działo!

21.12.2013, godz. 02:00
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
foto:

W ielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już dziś zapraszamy do udziału w wielu imprezach, jakie będą organizowane przez sztab NY/ NJ, którego koordynatorem jest Marcin Filipowski.

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nikomu z Polaków przedstawiać nie trzeba. WOŚP to organizacja charytatywna założona przez Jerzego Owsiaka 22 lata temu. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera fundusze na zakup sprzętu medycznego ratującego życie polskich dzieci, a od dwóch lat pomaga również seniorom. Fundacja ta różni się od tradycyjnych organizacji tym, że organizuje w całej Polsce rockowe koncerty i wydarzenia muzyczne, w których uczestniczą osoby w każdym wieku. Setki wolontariuszy chętnie kwestują na ulicach, puszki Orkiestry można zobaczyć w sklepach i biznesach, a nawet w bankach. Od 10 lat WOŚP z inicjatywy Marcina "Bublla" Filipowskiego działa również w metropolii nowojorskiej i pomimo upływu czasu z coraz większym sukcesem.

"Bubell", WOŚP, muzyka i sport

"Bubell" znany jest Polonii jako dziennikarz radiowy oraz sportowy. Popularny na scenie pięściarzy rock'n'rollowiec przyjaźni się z wieloma sportowcami. Ci darzą go sporym zaufaniem i szacunkiem i zawsze uczestniczą w orkiestrowych przedsięwzięciach, oferując gadżety sportowe, biorąc udział w imprezach i oficjalnie popierając WOŚP. Również muzycy aktywnie działają razem z Filipowskim, grając na koncertach bez wynagrodzenia i promując imprezy organizowane przez "Bublla". - Przez całe moje życie towarzyszy mi muzyka punkowa i rockowa. Organizowałem koncerty zarówno w Polsce, jak

i w USA, więc pomyślałem, czemu nie zacząć ich organizować również pod szyldem Orkiestry, w dobrym celu, aby ratować dzieci. Sam mam dwie dorosłe córki, które są na szczęście zdrowe, ale nie wszyscy mają to szczęście. Jeśli można pomóc i przy okazji dobrze się bawić i promować dobrą muzykę, to jest to idealna kombinacja - mówi Marcin "Bubell" Filipowski.

Sztab i wolontariusze

WOŚP słynie z ogromnej rzeszy wolontariuszy, którzy tłumnie uczestniczą w akcjach i "orkiestrowanie" po ponad dwóch dekadach działalności jest już rodzinną tradycją. - W naszym sztabie NY/NJ jest sporo osób, które całym rodzinami działają na rzecz Orkiestry. Daleko nie trzeba szukać, moja własna matka, która przyjechała z wizytą z Polski, pomagała składać puszki do późnych godzin nocnych - śmieje się "Bubell". - Janusz Sikora wraz z żoną Alicją i synem Łukaszem, ich rodziną i przyjaciółmi są z WOŚP NJ od początku. Janusz to przykład wolontariusza, to facet, któremu nigdy nie jest za ciężko i zawsze działa, pomaga innym. Martyna Florczak, dzięki której pomocy i zaangażowaniu rok temu odnieśliśmy ogromny sukces i pobiliśmy wszelkie rekordy, boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi i musiała zwolnić trochę tempo... Dlatego Łukasz Blachowicz w tym roku jest zastępcą szefa sztabu i podobnie jak Martynę darzę go pełnym zaufaniem. Wiem, że wspólnie wszyscy razem, z pomocą dziesiątek osób, które wiernie pracują na sukces WOŚP, będziemy dobrze się bawić, pomagając innym - dodaje Filipowski. W tym roku nie zabraknie również na terenie NY charyzmatycznej Grażyny Ozgi, wspieranej przez najstarszy polonijny klub motorowy Husaria. Grażyna znana jest lokalnej Polonii jako wolontariuszka, która kwestuje pod budynkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i z ogromnym zaangażowaniem pomaga WOŚP.

Orkiestra łączy serca

Łukasz Blachowicz pojawił się kilka lat temu w radiowym WOŚP u Filipowskiego i od samego początku wykazał dużą aktywność organizatorską. Sam świetnie działał charytatywnie na terenie Mahopac, NY, a w tym roku jest zastępcą szefa sztabu NJ/NY. Łukasz do finałów WOŚP podchodzi z wielkim sentymentem, ponieważ podczas 20. finału poznał Anię Kopeć i w tym roku w styczniu ta para wolontariuszy będzie obchodzić swoją 2. rocznicę.

Jak można wesprzeć WOŚP

- Jeśli ktoś chce zostać wolontariuszem, wystarczy skontaktować się z naszym sztabem. Jesteśmy na Facebooku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy > Sztab - New Jersey / New YORK, więc można poprzez tę stronę, telefonicznie pod nr 973-800-7642 lub e-mailowo bubell69@gmail.com. W tym roku jest tylko jeden sztab na Nowy Jork, New Jersey oraz Pensylwanię, więc osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt - mówi "Bubell". - Aby zlokalizować puszkę najbliżej domu, można wejść na stronę http://www.wospnjny.com/, również z telefonu. Ponadto można oddać wartościowe przedmioty sportowe, muzyczne czy artystyczne na aukcję... Oczywiście, przybycie na koncert jest fantastycznym sposobem na wsparcie organizacji i spędzenie wolnego czasu w rewelacyjnej atmosferze - dodaje Blachowicz.

Już w piątek 10 stycznia i w sobotę 11 stycznia sztab NJ/NEW YORK zaprasza do klubu Wisła w Garfield. Walter Kolbik, prezes Klubu Wisła, to wielki sympatyk fundacji Jurka Owsiaka. Jako pierwszy w NJ zorganizował on najlepszą i największą samodzielną imprezę charytatywną, którą wraz z nim kontynuuje Ela Czekański, kierowniczka klubu. W tym roku w Wiśle odbędą się występy Ani Tańskiej, Septetu Chóru Aria ze specjalnym programem, będą złote przeboje od Abby po Bee Gees, aukcja i wiele innych atrakcji. Również w sobotę 11 stycznia w klubie Amsterdam w Linden odbędzie się tradycyjne finałowe granie z zespołami rockowymi i wieloma licytacjami specjalnych gadżetów sportowych. - Na koniec w niedzielę 12 stycznia, kiedy cała Polska żyć będzie XXII Finałem WOŚP, do Wallington, do klubu Zoom zawita kwintesencja muzycznej sceny niezależnej (od ciężkich brzmieniowo hard core'u i metalu po alternatywne brzmienia). To zespoły, które na co dzień nie pojawiają się na polonijnych scenach - zapowiada "Bubell".

"Super Express", który od lat jest patronem medialnym przedsięwzięć WOŚP, również serdecznie zaprasza do udziału w finale i orkiestrowych imprezach - my na pewno tam będziemy i zrelacjonujemy co się działo!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: