NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Oddali hołd Irenie Sendlerowej

Oddali hołd Irenie Sendlerowej

09.04.2013, godz. 02:00
Irena Sendlerowa
foto:

Jedna z największych waszyngtońskich synagog Adas Israel Congregation uhonorowała w niedzielę Irenę Sendlerową, która w czasie wojny, działając w Radzie Pomocy Żydom, uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Na wzór Ogrodu Sprawiedliwych (Garden of the Righteous) izraelskiego instytutu Yad Vashem Kongregacja Adas Israel w Waszyngtonie prowadzi od 1992 roku specjalny program, co roku upamiętniając jedną osobę zasłużoną dla ratowania Żydów z Holokaustu. Nazwiska tych osób są umieszczane na honorowej tablicy w ogrodzie koło synagogi. W tym roku uhonorowano Irenę Sendlerową. - To nasz honor, by przypomnieć z wielką miłością Irenę Sendlerową, jednego z  największych bohaterów nie tylko Holokaustu, ale i ludzkości - mówił rabin kongregacji Gil Steinlauf.

Irena Sendlerowa została już odznaczona najwyższymi polskimi odznaczeniami państwowymi: Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 1965 r. izraelski instytut Yad Vashem nadał jej tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do końca życia (zmarła w 2008 r.) patronowała akcjom na rzecz walki z rasizmem i ksenofobią.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: