NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Oddala się zniesienie wiz dla Polaków, bo ponad 10 procent wynosi już odsetek odmów wjazdu. Amerykanie, jesteście nie fair!

Oddala się zniesienie wiz dla Polaków, bo ponad 10 procent wynosi już odsetek odmów wjazdu. Amerykanie, jesteście nie fair!

06.01.2014, godz. 00:00
Visa USA
foto:

Już niektórym wydawało się, że niebawem Polacy będą mogli podróżować do Stanów bez wiz. Niestety, zgodnie z tym co podaje Departament Stanu, w ubiegłym roku do 10,8 proc. wzrósł odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do USA. Właśnie to może stanąć na przeszkodzie w przyjęciu Polski do programu ruchu bezwizowego.

Wzrost liczby odmów dla naszych rodaków ubiegających się o wizę do USA oznacza, że Polska nie spełniłaby kryteriów wejścia do amerykańskiego Visa Waiver Program, nawet gdyby Kongres USA kryteria te złagodził...

Przypomnijmy, już w ubiegłym roku rozbudziły się nadzieje Polaków, że będzie można turystycznie bez wiz przekraczać granicę Stanów. Senat przyjął wtedy ustawę o reformie prawa imigracyjnego, w której znalazł się korzystny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego. Ustawa czeka teraz na przejęcie w Kongresie...

Ale, niestety, i ten podwyższony limit już przekroczyliśmy. Ale przecież nie z naszej winy, bo to decyzje amerykańskich urzędników!

– Procedury ubiegania się o wizy przez internet są nie tylko stresujące, ale przede wszystkim niejasne i wywołujące wiele nieporozumień. Pytania zawarte w formularzu wizowym są niekiedy dwuznaczne i źle sformułowane – zauważają przedstawiciele polskiej dyplomacji to, co my wszyscy wiemy już od dawna. – Obecny stan nie tylko szkodzi naszej współpracy, ale też znacząco hamuje turystykę z Polski do USA – podsumowuje Ryszard Schnepf, polski ambasador w Waszyngtonie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: