NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Oddał życie za Polaka. Rodzice nowojorskiego bohatera, który własnym ciałem zasłonił naszego żołnierza w Afganistanie, odebrali odznaczenia w konsulacie

Oddał życie za Polaka. Rodzice nowojorskiego bohatera, który własnym ciałem zasłonił naszego żołnierza w Afganistanie, odebrali odznaczenia w konsulacie

13.11.2013, godz. 18:00
Konsulat Generalny RP w NYC, NYC,
foto:

Michael H. Ollis ze Staten Island zginął w bazie Ghazni w Afganistanie, osłaniając własnym ciałem polskiego oficera, podporucznika Karola Cierpicę. We wtorek w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie rodzice bohaterskiego amerykańskiego żołnierza odebrali odznaczenia przyznane mu pośmiertnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i szefa polskiego MON Tomasza Siemoniaka.

Amerykanin został uhonorowany Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego. To był wzruszający i pełen emocji dzień... Rodziców tragicznie zmarłego żołnierza, Roberta i Lindę, a także przyjaciół i innych przybyłych gości podjęła konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka.

Niezwykły akt bohaterstwa amerykańskiego wojskowego miał miejsce 28 sierpnia br. Rebelianci wysadzili wtedy fragment ogrodzenia i ostrzelali bazę w Ghazni. Polak podczas ataku został ranny. Upadł na ziemię. Tuż za swoimi plecami widział kolejnego terrorystę, który już detonował ładunki wybuchowe! Wówczas 24-letni sierżant sztabowy Michael Ollis osłonił go własnym ciałem... Amerykanin zginął na miejscu... – Zapamiętam go jako brata, bo braterstwo broni dla ludzi w mundurze to rzecz, która wiąże do końca życia – mówił niedawno reporterowi magazynu „Polska i Świat” ppor. Karol Cierpica.

Michael H. Ollis wstąpił do armii w 2006 r. Był żołnierzem 10. Dywizji Górskiej. Służył już wcześniej w Iraku i Afganistanie, obecną zmianę rozpoczął w styczniu. Jak wspominają jego nowojorscy sąsiedzi, Michael zawsze chciał być w wojsku. – Był świetnym chłopakiem – mówił sąsiad, mieszkaniec nowojorskiego Staten Island.

Foto: Autor: Wojciech Kubik, Konsulat Generalny RP, archiwum

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: