NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Od zajęć dla miłośników filmu – przez dyskusje o literaturze – po prezentacje muzyczne. Czerwiec pełen atrakcji w polskiej dzielnicy

Od zajęć dla miłośników filmu – przez dyskusje o literaturze – po prezentacje muzyczne. Czerwiec pełen atrakcji w polskiej dzielnicy

06.06.2014, godz. 18:39
Marta Pawlaczek
foto:

Za nami pierwszy miesiąc wydarzeń kulturalnych w ramach programu „Greenpoint. Przemiany”. Pełną parą pracuje grupa fotograficzna, ruszyły także wykłady o „znanych i nieznanych imigrantach”, warsztaty międzypokoleniowe i spotkania poświęcone polskiemu jazzowi.

– Mieliśmy także możliwość wysłuchania znakomitego koncertu w wykonaniu Opportunity Music Project Faculty Trio oraz obejrzenia filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Ireny Kamieńskiej przy okazji prezentacji „Polskiego kino na granicy”. Czerwiec jest równie ciekawy! – zapewnia Marta Pawlaczek, Vice President of the Board Culture Shock Foundation. Dlaczego?
Już od 7 czerwca odbywają się m.in. spotkania w ramach warsztatów „Międzypokoleniowy Greenpoint”, które są propozycją dla osób otwartych, lubiących się rozwijać i twórczo spędzać czas – niezależnie od wieku. Warsztaty odbywają się w języku polskim.
– W tę sobotę tematem spotkania będzie filozofia „Zrób to sam: motywacje wczoraj i dziś, w kontekście zmian ustrojowych w Polsce”. Odbędzie się również dyskusja oraz pokaz filmu „O świcie i przed zmierzchem” Kazimierza Karabasza. Film należy do klasyki polskiego dokumentu i jest próbą podsumowania okresu 1989-1999, czyli przemian politycznych, społecznych i gospodarczych w Polsce – zapowiada Marta Pawlaczek.
Miejsce spotkań: biblioteka brooklyńska przy 107 Norman Ave. na Grenpoincie. Agra


* 12 czerwca, godz. 18.00-20.00, temat: Głos Ameryki Po Polsku - spotkanie z Henrykiem Grynbergiem (biblioteka brooklyńska)
* 14 czerwca, godz. 16.00-19.00, pokaz filmu dokumentalnego „Po-lin. Okruchy Pamięci” w reżyserii Joanny Dylewskiej oraz filmu fabularnego „Historia Gwen Araujo” w reż. Agnieszki Holland (pokaz odbędzie się w Videology, 308 Bedford Ave, Brooklyn (róg South 1st St & Bedford Ave)
* 21 czerwca, godz. 15-17.00, temat: Sztuka i jej percepcja przez pryzmat indywidualnych doświadczeń (biblioteka brooklyńska)
* 27 czerwca, godz. 16.00-18.00, „Krzysztof Komeda – życie i twórczość” (także biblioteka brooklyńska)
* 28 czerwca, godz. 14.30-15.30 - „Muzyczny Greenpoint w Bibliotece Brooklyńskiej”, czyli seria koncertów kameralnych na Greenpoincie, prezentujących polskich kompozytorów (ale nie tylko, polską muzykę folkową, nowatorskie improwizacje, w wykonaniu najwyższej klasy nowojorskich muzyków. Język angielski z tłumaczeniem.
* 29 czerwca, godz. 16.00-18.00, temat: Przemiany wewnętrzne vs. literatura piękna – rozważania na temat zmienności natury ludzkiej oraz tego, jak z przemianami radzili sobie bohaterowie literaccy. Spotkanie w Pracowni Focusingu, 190 North 10th Street, Brooklyn.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: