NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Od tygodni sieje postrach i niesie ze sobą śmiertelne żniwo.

Od tygodni sieje postrach i niesie ze sobą śmiertelne żniwo.

06.08.2015, godz. 00:00
Choroba legionistów
foto:

Takiej epidemii związanej z chorobą legionistów w historii Nowego Jorku jeszcze nie było - jednogłośnie stwierdzają miejscy urzędnicy. Od 10 lipca zmarło siedem osób, a 86 hospitalizowano z objawami choroby legionistów. W świetle zagrożenia burmistrz Bill de Blasio poinformował, że najpóźniej do końca tego tygodnia zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące dezynfekcji urządzeń chłodniczych zainstalowanych w dużych budynkach.

– W świetle nowych przepisów właściciele budynków, gdzie są zainstalowane urządzenia chłodzące, będą zobowiązani do przeprowadzania regularnych inspekcji w celu wyeliminowania bakterii – powiedział Bill de Blasio. Przypomnijmy: w minionym tygodniu zlokalizowano siedlisko rozprzestrzeniającej się choroby. Próbki bakterii Legionella znaleziono w urządzeniach klimatyzacyjnych w Lincoln Hospital i w kompleksie, w którym znajduje się kino. Niestety mimo szybkiej reakcji nie udało się zatrzymać siejącej grozę i zbierającej śmiertelne żniwo choroby. – Zidentyfikowaliśmy pięć wież chłodniczych, w których zagnieździły się bakterie choroby legionistów. Wszystkie miejsca poddaliśmy dezynfekcji – powiedział Jay Varma z Department of Health and Mental Hygiene. –  Chcemy zapobiec w przyszłości kolejnym przypadkom zachorowań. Dlatego apeluję do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy, by jak najszybciej zgłosili się do lekarza. Czas jest tutaj najważniejszy  – powiedziała Mary Bassett, komisarz ds. zdrowia.

Choroba legionistów (inaczej legioneloza lub legionelloza) to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem Gram-ujemną bakterią Legionella pneumophila. Pierwsze symptomy choroby są typowe dla grypy: gorączka, zmęczenie, ból głowy i mięśni. Potem pojawia się suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które mogą przejść w ostre zapalenie płuc. Bakterie Legionella występują w różnych instalacjach wodnych. Rozmnażają się w ciepłej, stojącej wodzie w wieżach chłodniczych systemów klimatyzacji, niektórych instalacjach hydraulicznych (szczególnie w prysznicach), a także w wannach z masażem wodnym, rozpylaczach i ozdobnych fontannach.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: