NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Obywatelstwo – warunki podstawowe …czyli jakie warunki musi spełniać kandydat na obywatela USA

Obywatelstwo – warunki podstawowe …czyli jakie warunki musi spełniać kandydat na obywatela USA

27.10.2014, godz. 18:06
usa
foto:

Nie jest tanie – wymaga sporo zachodu i niemało pieniędzy. Ale nasz ekspert nie ma wątpliwości – obywatelstwo USA się opłaca. Dlatego wszystkim, którzy chcą być obywatelami USA i tym, którzy się wahają, przypominamy co jest potrzebne, by nimi zostać.

1. Mieć ukończone 18 lat.

2. Musi posiadać zieloną kartę czyli status stałego rezydenta przez co najmniej 5 lat lub przez 3 lata w przypadku uzyskania zielonej karty przez ślub z osobą posiadającą obywatelstwo amerykańskie. W okresie tych 5 (lub 3) lat musi przebywać w USA większość czasu - tzn. przez co najmniej 30 miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat lub co najmniej 18 miesięcy w ciągu ostatnich 3 lat w przypadku małżeństwa z obywatelem USA. Do okresu nieobecności liczy się każdy dzień, nawet częściowo spędzony poza USA. Podliczeniu podlegają nawet krótkie wyjazdy, jeśli nastąpiło przekroczenie granicy - np. wyjazd na weekend do Kanady czy Meksyku.

Żaden z wyjazdów poza USA nie może też trwać dłużej niż 6 miesięcy. Wyjazd trwający dłużej niż pół roku przerywa okres oczekiwania na obywatelstwo. Po powrocie z wyjazdu trwającego ponad 6 miesięcy można składać aplikację o obywatelstwo po upływie kolejnych 4 lat.

3. Musi wykazać, że posiada dobry charakter moralny („good moral character”) co w uproszczeniu oznacza, że w ciągu ostatnich 5 lat kandydat:

- nie kłamał starając się o stały pobyt w Stanach Zjednoczonych;

- nigdy nie był w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą jednocześnie (nie uprawia bigamii);

- rozliczał się z podatków;

- nie jest i nie był zamieszany w nielegalną działalność związaną z narkotykami, prostytucją lub hazardem;

- nie popełnił przestępstwa kryminalnego - nie liczą się mandaty za wykroczenia drogowe, jeśli kandydat nie był pod wpływem alkoholu lub narkotyków, nie był aresztowany oraz gdy kara nie przekraczała $500. Poważne przestępstwa kryminalne mogą doprowadzić do odrzucenia aplikacji bez względu na to jak dawno zostały popełnione;

- płaci alimenty zgodnie z wyrokiem sądowym (jeśli to dotyczy kandydata).

4. Musi zdać egzamin z historii i struktury rządu Stanów Zjednoczonych w języku angielskim.

WAŻNE - Egzamin można zdawać po polsku, jeśli kandydat spełnia jeden z warunków podanych poniżej:

ma co najmniej 50 lat i posiada zieloną kartę od przynajmniej 20 lat lub ma co najmniej 55 lat i posiada zieloną kartę od przynajmniej 15 lat

Niektóre osoby mogą zostać zwolnione z egzaminu z powodu stanu zdrowia jeżeli np. leczą się na choroby związane z pamięcią. Osoby te muszą dostarczyć zaświadczenie od lekarza specjalisty wystawione na druku N-648.

5. Kandydat musi złożyć przysięgę lojalności i przestrzegać Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Faktycznie po zdanym egzaminie dopiero złożenie przysięgi nadaje obywatelstwo USA. Jednym z warunków przestrzegania Konstytucji, który trzeba spełnić przed złożeniem podania o obywatelstwo dotyczy mężczyzn którzy mieszkali w USA w wieku pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. Mężczyźni których to dotyczy powinni przynieść dowód że zostali zarejestrowani w USA do wojska i mają numer rejestracji do Selective Service - lub wiarygodnie wytłumaczyć powód dlaczego rejestracją nie została wykonana.

Kandydaci którzy spełniają wyżej wymienione warunki mogą składać podanie o obywatelstwo na 90 dni przed upływem 5 lat od daty otrzymania zielonej karty. W przypadku małżeństwa z obywatelem USA podanie można składać na 90 dni przed upływem 3 lat od otrzymania zielonej karty. Powyższe wymagania dotyczące ubiegania się o obywatelstwo zostały podane skrótowo i każda sytuacja wymaga szczegółowego rozpatrzenia. Szczególnie teraz gdy obowiązuje nowa, bardziej skomplikowana i podwójnie rozszerzona aplikacja, która liczy 21 stron.


Obywatelstwo USA a podatki

Osoby, które biorą przygotowują się do ubiegania się o obywatelstwo amerykańskie powinny przejrzeć swoje dokumenty i sprawdzić czy nie mają zaległości w sprawach podatkowych.

Rozliczenia podatkowe są zawsze sprawdzane w czasie interview, jeżeli osoba starająca się o obywatelstwo uzyskała zieloną kartę przez sponsorowanie przez małżonka – obywatela USA i składa podanie o obywatelstwo po 3 latach od uzyskania zielonej karty.

Ale i w innych przypadkach kandydaci mogą zostać poproszeni o pokazanie rozliczeń podatkowych z ostatnich 5 lat. Zdarzało się  że urzędnicy imigracyjni pytali nie tylko o kopie rozliczeń ale również o dowód wpłaty, jeżeli przy rozliczeniu rocznym była dopłata do podatków. W podaniu o obywatelstwo na druku N-400 jest pytanie czy kandydat zalega z wpłatą należnych podatków i czy rozliczał się z podatków przez wszystkie lata od uzyskania zielonej karty. Jeżeli odpowiedz na to pytanie brzmi nie – wtedy wymagane jest wyjaśnienie które może sprawiać więcej kłopotów niż zrobienie rozliczenia.

Opłaty

Opłata imigracyjna za podanie o obywatelstwo wynosi $595 plus $85 za odciski palców. Osoby w wieku powyżej 75 lat są zwolnione z opłaty $85.

- Ponieważ łączna opłata wynosi zwykle $680 jest to spory wydatek. Jednak na podstawie historii życiowych wielu klientów twierdzę że jest to jedna z najlepszych inwestycji w życiu imigranta – mówi Walter Jeczen z Polonia PL+US Travel, Inc. - Dla porównania za odnowienie zielonej karty trzeba wydać zbliżoną kwotę a nie daje ona możliwości starania się o różne ulgi i formy pomocy jakie gwarantuje jedynie posiadanie obywatelstwa USA. Lista korzyści finansowych znacznie przekracza wymaganą kwotę za złożenie aplikacji - dodaje.

Można ubiegać się o zwolnienie z opłaty imigracyjnej jeżeli kandydat udowodni że jego sytuacja materialna nie pozwala na zapłacenie tej kwoty.


Jeżeli macie Państwo pytania związanie z ubieganiem się o obywatelstwo USA, z innymi sprawami imigracyjnymi lub z rozliczeniami podatkowymi, zarówno indywidualnymi jak i biznesowymi informacji udziela biuro mieszczące się przy 62 Passaic Street w Garfield, NJ 07026, tel. (973) 574-1414  www.poloniaplustravel.com - Walter Jeczen – Polonia PL+US Travel, Inc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: