NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy NYPD znów na celowniku

NYPD znów na celowniku

16.04.2015, godz. 04:00
Policja Nowy Jork, NYPD
foto:

Protestują przeciw przemocy ze strony policji i… sami ją stosują. Po raz kolejny ci, którzy zarzucają policji brutalność i nadużywanie siły, sami nie mieli skrupułów by jej użyć… przeciwko stróżom prawa. Tak właśnie się stało w czasie manifestacji przeciwko przemocy stosowanej przez nowojorską – i nie tylko – policję.

Kilkusetosobowy tłum zebrał się we wtorek po południu na Union Square, gdzie przemawiali liderzy różnych grup - w tym Stop Mass Incarceration Network, która była głównym organizatorem manifestacji. Przypominano przypadki nadużycia przemocy przez policję – czarnoskórego mężczyzny zmarłego na Staten Island podczas zatrzymania, czy zupełnie niedawną tragedię w Karolinie Południowej, gdzie biały policjant zastrzelił nieuzbrojonego Afroamerykanina. - Popatrzcie na te zdjęcia. To tylko nieliczni ludzie, którzy każdego roku są zabijani przez policję. Gliniarzom-zabójcom uchodzi to płazem. Tak nie może być. Mówimy dość! Mówimy stop z przemocą i bezkarnością policji – mówił na wiecu Carl Dix, jeden z głównych organizatorów.
Następnie tłum ruszył Broadwayem w kierunku Brooklyn Bridge. Manifestanci trzymali w rękach transparenty z hasłami wzywającymi do zaprzestania brutalności i przemocy a także ze zdjęciami ofiar policji. Protest był gęsto obstawiony nowojorskimi policjantami. Jak podaje MyFoxNY Poza tymi widocznymi w mundurach, którzy szli lub jechali razem z protestującymi, byli też i policjanci w „cywilu”. Najwyraźniej obecność stróżów prawa nie każdemu się podobała, bo doszło do co najmniej dwóch incydentów, w których policjanci zostali ranni – jeden uderzony pięścią w twarz, drugi butelka w głowę. Nie obyło się również bez aresztowań, według rzecznika NYPD zatrzymano kilkanaście osób. Burmistrz Bill de Blasio skomentował, że przemoc wobec policjantów jest niedopuszczalna.REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: