NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork. Znowu bzdury o „obozach w Polsce”

Nowy Jork. Znowu bzdury o „obozach w Polsce”

14.10.2013, godz. 19:49
New York Times
foto: EAST NEWS

Czy to się kiedyś skończy?! Po raz kolejny amerykańska prasa – tym razem prestiżowy „New York Times” – zamieściła na swoich łamach artykuł, który jest niezgodny z prawdą historyczną i przez wielu Polaków jest odbierany jako obraźliwy.

Wielokrotnie pisaliśmy o szkalującym i kłamliwym określeniu „polskie obozy koncentracyjne”, jakie ukazywało się m.in. w „Wall Street Journal”, „Chicago Tribune” czy w agencji Associated Press. I kiedy zdawać się już mogło, że amerykańscy dziennikarze i wydawcy zapoznali się z faktami, znów jesteśmy świadkami kolejnej „dziennikarskiej fuszerki”.

Tym razem w artykule po śmierci profesora Israela Gutmana autorka użyła sformułowania „obóz koncentracyjny w Polsce”. To również niezgodne z historycznymi faktami określenie i uraziło ono konsul generalną RP w Nowym Jorku Ewę Junczyk-Ziomecką tak bardzo, że interweniowała w redakcji „NYT”. W przesłanym liście zwróciła uwagę, że w latach 1939-45 Polski nie było na mapie świata! A obozy zagłady w okupowanym przez nazistów kraju założyli oni sami i oni też dokonywali zbrodni.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: