NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork. Wspaniały jubileusz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

Nowy Jork. Wspaniały jubileusz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

14.10.2013, godz. 02:00
Wspaniały jubileusz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku
Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, obchody, rocznica, Konsulat Generalny foto:

Największy sukces Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku? Że istniejemy, rozwijamy się i wspólnie mamy się gdzie spotkać. A powód do żalu? Że nie mamy siedziby na własność... To pytania z sali podczas sobotniego sympozjum naukowego z okazji 70-lecia szacownej organizacji oraz odpowiedzi Krzysztofa Langowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wykłady dla kilkudziesięciu słuchaczy prowadzili w sobotę także: prof. Anna Jaroszyńska-Kirchmann z Eastern Connecticut State University, dr hab. prof. UP Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jak również studenci polskiego pochodzenia prezentujący swoje programy badawcze: Luiza Newlin-Lukowicz (NYU), Piotr Puchalski (NYU) oraz Agnieszka Petla (City College).

Komu wydaje się, że prezentacjom historycznym nie towarzyszą emocje, niech wyobrazi sobie dyskusję na temat okoliczności śmierci gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego 1 lipca 1942 roku w Nowym Jorku. Napięcie niczym w sensacyjnym filmie, a burzliwe rozmowy na ten temat ciągnęły się jeszcze po zakończeniu spotkania...

Dzień wcześniej, w piątek wieczorem, w ramach obchodów 70-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego w siedzibie nowojorskiego Konsulatu RP odbyła wzruszająca uroczystość z prezentacją filmu o historii i losach działaczy, okraszona wspaniałym występem fortepianowym Magdaleny Baczewskiej oraz m.in. emocjonalnym wystąpieniem dr Magdaleny Kapuścińskiej, prezes Zarządu Instytutu.

Życzenia kolejnych 70 lat to zdecydowanie za mało!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: