NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork: UWAGA Wirus Zachodniego Nilu będzie atakował!

Nowy Jork: UWAGA Wirus Zachodniego Nilu będzie atakował!

07.07.2015, godz. 00:00
Komar
foto:

Uwaga! Tego lata można złapać śmiertelnego wirusa. Prawdopodobieństwo zarażenia się Wirusem Zachodniego Nilu jest w tym roku wyjątkowo duże. Zainfekowane komary, mogące zarazić śmiertelną chorobą, wykryto już w kilku miejscach w Nowym Jorku i poza miastem. Trzeba się za zabezpieczyć!

– Apelujemy o szczególną ostrożność. Aktywność komarów i szybkość ich rozmnażania jest wyjątkowo wysoka, dlatego tegoroczny sezon będzie bardzo groźny. Potwierdzeniem tego są już wykryte w Nowym Jorku komary z wirusem, z którym nie ma żartów. Zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby starsze oraz dzieci – poinformowała szefowa miejskiego Wydziału Zdrowia dr Mary Travis Bassett. Na razie , co prawda, nie stwierdzono żadnego zachorowania na wywoływaną przez wirusa, ale wiele osób nawet nie wie, że zostało zainfekowanych. O ile są silne, to poważne konsekwencje im nie grożą. Ale już w przypadku słabszego organizmu zbagatelizowanie może mieć śmiertelne skutki. Dr Mary Travis Bassett potwierdziła, że komary zainfekowane West Nile Virus wykryto w Glen Oaks na Queensie oraz na New Dorp Beach na Staten Island. Z kolei przedstawiciele New York State Department of Health podają, że wirusa wykryto u komarów w Rockland oraz Suffolk County.

W związku z powyższym władze apelują do nowojorczyków, by usuwali ze swoich obejść wszelkie niepotrzebne zbiorniki wodne. Wiadra, rynienki czy donice są bowiem idealnym miejscem do rozwoju komarów. Apelują też o ostrożność wszystkich tych, którzy mają baseny lub mieszkających niedaleko zbiorników wodnych. Ci szczęśliwcy powinni odpowiednio zabezpieczyć się i spryskać obficie sprayem na komary. Sugerują również by uszczelnić siatki w oknach i mocowaniach klimatyzatorów.

Wirus Zachodniego Nilu wywołuje Gorączkę Zachodniego Nilu czyli chorobę wirusową zaliczaną do grupy gorączek krwotocznych. Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy. Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2-15 dniach. W postaciach lekkich choroba może dawać objawy grypopodobne (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), może pojawić się wysypka lub powiększenie węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji. U osób osłabionych istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych. Zdarzają się także przypadki śmiertelne.
(żródło wikipedia)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: