NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork. Stać! NYPD znów może wszystko...

Nowy Jork. Stać! NYPD znów może wszystko...

03.11.2013, godz. 19:06
NYPD. Stop-and-frisk
policja, Nowy Jork, NYPD, stop and frisk foto:

Kontrowersyjny program nowojorskiej policji – stop-and-frisk – polegający na wyrywkowych zatrzymywaniach i przeszukiwaniach, został przywrócony. Tak zdecydował federalny sąd apelacyjny, blokując wcześniejszą decyzję sądu niższej instancji, według której program był niegodny z konstytucją. Sędzia federalny zawiesił również Shirę Scheindlin – sędzinę odpowiadającą za wcześniejszy wyrok.

Latem sędzia Scheindlin orzekła, że oficerowie NYPD kierowali się uprzedzeniami rasowymi i świadomie naruszali prawa obywatelskie tysięcy nowojorczyków, których poddawali wyrywkowym kontrolom. Nakazała również, aby kontrowersyjny program stop-and-frisk został zmieniony, co miałby nadzorować niezależny organ.

Jej decyzja został zaskarżona przez władze miasta i NYPD w federalnym sądzie apelacyjnym. I właśnie teraz sędziowie uznali wyrok sądu niższej instancji za nieważny.

Z orzeczenia sądu apelacyjnego zadowolenia nie kryje nowojorski burmistrz Michael Bloomberg, szef NYPD – Ray Kelly oraz inni zwolennicy stop-and-frisk, którzy uważają, że stanowi on skuteczny środek w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości w metropolii.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: