NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy NOWY JORK. Słodkie napoje wpłynęły do sądu

NOWY JORK. Słodkie napoje wpłynęły do sądu

16.04.2014, godz. 19:03
napój
foto: Dreamstime

Władze miejskie Nowego Jorku upierają się przy zakazie sprzedaży słodkich napojów o pojemności większej niż 16 uncji i będą walczyć o to w sądzie. Sprawa apelacyjna w Albany odbędzie się 4 czerwca. Jak już informowaliśmy, rozporządzenie, które forsował ówczesny burmistrz Michael Bloomberg (72 l.), miało obowiązywać od 13 marca 2013 r. Nie weszło w życie, bo Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork orzekł, iż przepis ogranicza wolność wyboru.

Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Sądu Najwyższego. W uzasadnieniu napisano, że konsumpcja słodkich napojów nie może być klasyfikowana jako zagrożenie dla zdrowia „samo przez się”, ponieważ nie zawsze są one szkodliwe, gdy spożywa się je z umiarem.

Nowy burmistrz Bill de Blasio (52 l.) twierdzi dalej, że miasto jest za wprowadzeniem zakazu i będzie dochodzić tego w sądzie. Zakaz ma dotyczyć słodzonych napojów gazowanych oraz herbaty i kawy, a także napojów energetyzujących - sprzedawanych w lokalach gastronomicznych, kinach i obiektach sportowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: