NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork odkopuje się po ataku białego monstrum

Nowy Jork odkopuje się po ataku białego monstrum

25.01.2016, godz. 15:20
śnieżyca, atak zimy 2016, Ridgewood
śnieżyca, atak zimy 2016, Ridgewood foto:

Takiego ataku zimy Ameryka jeszcze nie widziała! Burze śnieżne dosłownie sparaliżowały całe wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku śnieg sięga nawet 76 cm. Z powodu wyziębienia i wypadków drogowych zginęło co najmniej 19 osób.

Zamknięto lotniska w Waszyngtonie i Nowym Jorku. W wielu miejscach nieczynne są szkoły i urzędy. Nieprzejezdne były mosty i naziemne linie metra. Wydano zakaz korzystania z samochodów prywatnych. W stanie Nowy Jork i innych 10 stanach ogłoszono stan wyjątkowy. Władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach na czas zamieci.
Meteorolodzy się pomylili - zapowiadali w Waszyngtonie pół metra śniegu, a „dowaliło go” dwa razy więcej. Śnieg padał przez 36 godzin. Wiatr wiał z prędkością nawet  100 kilometrów na godzinę. Była to jedna z największych śnieżyc, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany. 80 milionów Amerykanów poczuło, co to znaczy prawdziwa, ostra zima.
W Nowym Jorku wydano zakaz wyjeżdżania na ulice przez prywatne samochody. Nie działała komunikacja miejska. - Zostańcie w domach. Na ulicach i drogach jest niebezpiecznie - apelowali w sobotę do nowojorczyków gubernator Andrew Cuomo i burmistrz Bill de Blasio.
Gubernator ogłosił w sobotę stan nadzwyczajny. Do godziny 7 rano w niedzielę obowiązywał zakaz ruchu kołowego dla samochodów prywatnych.
W wypadkach samochodowych w kilku stanach dotkniętych śnieżną nawałnicą zginęło 14 osób. Przy odgarnianiu śniegu w Nowym Jorku zmarły dwie osoby. W stanie Maryland – jedna osoba. Dwoje ludzi straciło życie z powodu wyziębienia organizmu w stanie Wirginia.
Linie lotnicze odwołały ponad 10 tysięcy lotów.
Gdy wreszcie śnieg przestał padać wszyscy mogli zobaczyć ile go napadało. W Redhouse w stanie Maryland jest go 96,5 cm. W Nowym Jorku 76 cm.
Odśnieżenie wszystkich dróg może potrwać kilka dni.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział, że tegoroczna zima może okazać się jedną z pięciu najgorszych w USA od czasu, gdy prowadzone są regularne obserwacje meteorologiczne. W 2006 roku zanotowano 68,3 cm opadów, w 1947 toku – 65,5 cm, a w 1888 roku – 53,5 cm. 
A jak zareagowali na  „białe monstrum” Polacy mieszkający w Stanach? W większości spokojnie. Na portalach społecznościowych  wielu naszych rodaków napisało, że w ojczyźnie takie zimy też się zdarzały. Niektórzy nawet je pamiętają.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: