NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork obchodzi 13. rocznicę ataku na World Trade Center.

Nowy Jork obchodzi 13. rocznicę ataku na World Trade Center.

11.09.2014, godz. 06:00
World Trade Center
foto:

To już 13 lat kiedy terroryści zaatakowali wieże WTC... W czwartek nowojorczycy, a przede wszystkim rodziny ofiar, po raz kolejny oddają hołd tysiącom zamordowanych osób. Wzruszająca ceremonia rocznicowa, poza wspomnieniami, stała się też okazją do tego, by podsumować postęp odbudowy kompleksu finansowego.

W tym roku po raz pierwszy nowojorczycy i rodziny ofiar mogły odwiedzić również oddane niedawno do użytku National September 11 Memorial and Museum gdzie znajdują się wstrząsające zdjęcia oraz rzeczy będące pamiątką tamtych tragicznych dni, hołdem dla ofiar i bohaterów biorących udział w akcji ratunkowej. A jest ich wiele...

Na przykład buty podarowane przez detektyw NYPD, Carol Orazem. Miała je na sobie podczas prac na Ground Zero, tuż po ataku 9/11. Tlące się ciągle zgliszcza i gorący popiół sprawiły, że gruba podeszwa policyjnego obuwia niemal całkowicie się stopiła.

Orazem nie jest jedyną osobą, która ofiarowała do muzeum swoje buty, zrobiła to także JoAnne „JoJo” Capestro, która w dniu ataku pracowała jednej z wież. W szpilkach jakie dała na użytek National September Memorial and Museum schodziła aż 87 pięter. Później zaangażowała się również w akcję ratunkową.

Podczas gdy Nowy Jork już po raz 13. wspomina ofiary 9/11, władze miasta podsumowały postęp w odbudowie kompleksu finansowego. Tak naprawdę poza Parkiem Pamięci – z fontannami w miejscu zawalonych wież – oraz muzeum 9/11 ciągle jest wiele do zrobienia. Najdroższa inwestycja - stacja kolejowa - wymaga jeszcze co najmniej roku prac. One World Trade Center – czyli Freedom Tower – jest co prawda ukończona, ale ciągle prowadzone są tam roboty wykończeniowe i pierwsi lokatorzy wprowadzą się w listopadzie. Ale wieże WTC nr 2 i 3 są jeszcze daleko od ukończenia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: