NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork. Maj będzie pod znakiem polskiego kina

Nowy Jork. Maj będzie pod znakiem polskiego kina

20.04.2014, godz. 18:33
Hanna Hartowicz
foto:

Wielkimi krokami zbliża się przegląd najciekawszych polskich filmów. X edycja The New York Polish Film Festival rozpocznie się 7 maja i potrwa do 11 maja. Pokazywane będą najciekawsze polskie produkcje, a najlepsze wyróżnione zostaną nagrodami. Hanna Hartowicz, założycielka i dyrektorka nowojorskiego festiwalu, mówi nam o minionych edycjach:

– Każdy festiwal był szczególny. Jednak najbardziej zapamiętałam ten pierwszy, podczas którego pokazywaliśmy filmy z Elżbietą Czyżewską. To były naprawdę niezapomniane chwile. Na tym festiwalu Elżbieta Czyżewska otrzymała Gloria Artis - order „Zasłużony Kulturze”, który był dla niej bardzo cenny i ważny... Wspominam to z wielkim sentymentem, zwłaszcza teraz, kiedy Elżbiety nie ma już z nami. Ona była na każdym festiwalu, podtrzymywała mnie na duchu, gdy bywało trudno!

Głęboko w pamięci organizatorce utkwił też festiwal z 2010 roku, na który zaproszono Janusza Morgernsterna i zorganizowano przegląd jego twórczości filmowej. Również ubiegłoroczny festiwal był nietypowy.  Podczas IX edycji The New York Polish Film Festival pokazano w Museum of Moving Image świeżo „odrestaurowaną” „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy - film, który przez 37 lat nie był pokazywany w Nowym Jorku!
Tegoroczny festiwal także rozpocznie film w reżyserii Wajdy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: