NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork i New Jersey pod śniegiem

Nowy Jork i New Jersey pod śniegiem

04.01.2014, godz. 00:00
zima, Nowy Jork,
foto:

Tak jak zapowiadaliśmy, śnieg zasypał Nowy Jork i sąsiednie stany. Śnieżyca sparaliżowała w zasadzie całe Wschodnie Wybrzeże. W samym NYC spadło ponad 30 cm śniegu, dlatego w piątek zamknięto szkoły. Nieprzejezdna jest część głównych autostrad...

Potężna burza przyniosła arktyczne mrozy i śnieg. Ze względu na siłę, nazwano ją Herkulesem. W niektórych rejonach spadło jeszcze więcej śniegu niż w metropolii nowojorskiej (ponad 60 cm), a synoptycy ostrzegają, że to nie koniec opadów! Według meteorologów z portalu AccuWeather, w sobotę słupki rtęci wskazywać będą 28F/-2C. Jednak w związku z wiejącym arktycznym wiatrem odczuwać będziemy znacznie niższą temperaturę 22F/-6C.

Jak tu dojechać
Już w piątek rano problem z dojazdem do pracy miało wielu nowojorczyków. Część z nich - jak niektórzy pracownicy naszej redakcji - aby przebić się przez śnieżne zaspy sięgające nawet do kolan zakładało na obuwie foliowe worki! Każdy otulony w czapkę i szalik chciał jak najszybciej dostać się na peron metra, by dojechać na czas. Nie wszystkim jednak się to udało... Mimo zapowiedzi MTA, na pociągi metra trzeba było znacznie dłużej czekać niż zazwyczaj, a ci, którzy dojeżdżają autobusami, musieli uzbroić się w sporo cierpliwości. Dlaczego? Bo autobusy jeździły po nieodśnieżonych drogach z założonymi na kołach łańcuchami i podróż trwała znacznie dłużej niż zazwyczaj.

W wyniku złych warunków atmosferycznych odwołano rejsy samolotów i podróżni muszą się liczyć z opóźnieniami. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio apelował w piątek do nowojorczyków o ostrożność. – To była i jest w dalszym ciągu bardzo niebezpieczna burza śnieżna. Każdy, kto może, powinien przeczekać ten najgorszy czas w domu – powiedział de Blasio.

Posypało na Greenpoincie
Obfite opady śniegu, które nawiedziły metropolię, nie ominęły oczywiście także polskiej dzielnicy. Na Greenpoincie śnieg zaczął padać już w czwartek wieczorem, przez noc pokrywając chodniki i ulice grubą warstwą puchu. Od rana mieszkańcy i właściciele pojazdów rzucili się do wielkiego odśnieżania. – Dzisiaj odśnieżam już drugi raz, bo śnieg zdążył znowu napadać – poinformował naszego reportera pan Waldemar, właściciel budynku przy Driggs Ave. Pierwszy raz śnieg odgarniałem o świcie. Zajęło mi to prawie godzinę. Posypałem też chodnik solą, żeby przechodnie się nie ślizgali.

Problem z dotarciem do pracy miało również wielu zmotoryzowanych mieszkańców polskiej dzielnicy. – Na razie odśnieżam samochód, bo ledwo go poznałem jak przyszedłem – powiedział pan Andrzej. Później spróbuję w ogóle ruszyć i wyjechać z tej zaspy, ale już widzę, że nie będzie to łatwe. Na pewno spóźnię się dzisiaj do pracy – dodał mężczyzna.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków pogodowych i działań miejskich służb można uzyskać na stronie www.nyc.gov/severeweather lub pod numerem 311. Dodatkowo urzędnicy miejscy zachęcają mieszkańców, by rejestrowali się do serwisu Notify NYC, awaryjnego systemu powiadamiania - w celu otrzymywania informacji telefonicznych lub tekstowych na temat warunków pogodowych. Na bieżąco informacje na temat aury można wreszcie śledzić na profilu @NotifyNYC w serwisie społecznościowym Twitter.

 

Prognoza:

* Sobota – temp. 28F/-2C odczuwalna 22F/-6C

* Niedziela – temp. 44F/7C odczuwalna 38F/3C

* Poniedziałek – temp. 44F/7C odczuwalna 38F/3CA może nie marudzić, tylko... wyskoczyć na sanki?

Skoro już tyle śniegu napadało, można to jakoś spożytkować. Na przykład wybierając się na sanki. A gdzie? Oto, gdzie można znaleźć najlepsze górki:

MANHATTAN

• Central Park
Pilgrim Hill — znajduje się na północ od 72nd Street niedaleko Fifth Avenue
Cedar Hill – pomiędzy 76th a 79th Streets niedaleko Fifth Avenue.

• Riverside Park
„Suicide Park” – przy Riverside i 91st Street.
Całkiem niezła górka znajduje się też przy Riverside Drive i 103rd Street

• St. Nicholas Park
Wielkie wzgórze oddzielające Harlem od Morningside Heights.

• Inwood Hill Park
Wzgórze przy Dyckman Street i Hudson River.

BROOKLYN


• Fort Greene Park
Cztery wysokie wzgórza znajdują się przy wejściu od Myrtle Ave. lub DeKalb Ave.

• Prospect Park
Jedna z górek znajduje się przy Ninth Street, inna na Neathermead Field.

• Sunset Park
Górki pomiędzy 42nd i 43rd Streets

QUEENS

• Crocheron Park
Górki można znaleźć wzdłuż 35th Avenue pomiędzy Cross Island Parkway i 215th Street.

• Forest Park
Atrakcyjna górka znajduje się na Mary Whalen Playground przy Park Lane South i 79th Street.

• Astoria Park
Wzgórze przy 19th Street i Shore Boulevard.

 

Opol, MZ, sal, foto: Marcin Żurawicz, AP, Tomasz Wojciechowski, Anna Salamon

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: