NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowy Jork. Emocje wokół małżeństw konsularnych

Nowy Jork. Emocje wokół małżeństw konsularnych

31.03.2014, godz. 19:17
obrączka, ślub,
foto:

Czytelnicy dzwonią i przesyłają maile – nasze informacje o kwestionowaniu małżeństw zawieranych w Konsulacie RP wywołały burzę! Przypomnijmy, nowojorska placówka potwierdziła „Super Expressowi”, że amerykański Urząd Imigracyjny nie uznaje udzielanych w niej ślubów.

– Przez 40 lat akty małżeństw honorowano, nagle jednak zaczęto wymagać amerykańskich dokumentów – przyznała nam Agnieszka Torres de Oliveira, wicekonsul oraz kierownik Wydziału Prawnego i Opieki Konsularnej. – A przecież polski konsul ma prawo przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński od naszych obywateli na podstawie polsko-amerykańskiej Konwencji Konsularnej z 1972 roku – tłumaczyła.

Konsulat i przedstawiciele ambasady w Waszyngtonie wyjaśniają problem z prawnikami. Niezależnie interweniują znani adwokaci, jak mec. Marcin Muszyński. A wielu nowojorskich Polaków wyraża oburzenie:

* To kolejna sprawa po wizach, gdzie widać, jaki to z USA sojusznik Polski i przyjaciel... Anna Kępa z Greenpointu

* Immigration powinno zdawać sobie sprawę, że tymi utrudnieniami szkodzi również amerykańskim obywatelom. Tak było w przypadku obecnego męża mojej siostry. Mieli mnóstwo odkręcania formalności. Agnieszka F. z Maspeth

* Co z tego, że na dokumencie konsularnym jest napisane „Warszawa - Śródmieście”? Chyba urzędnicy w USA mają głowy i wiedzą, że to miejsce potwierdzenia aktu, a nie zawarcia małżeństwa? Andrzej Pacholak z Long Island

* Jeżeli prawo obowiązuje bez problemu przez cztery dekady, a strona polska nic nie zmienia, to chyba logiczne, że jakiś błąd tkwi w amerykańskich przepisach! Beata z Ozone Park.

* Rozumiem ograniczenia, kiedy ludzie próbują coś kombinować z prawem pobytu, ale tutaj chodzi o normalne śluby uczciwych osób, które chcą mieć wszystko zalegalizowane. Niech się władze imigracyjne ogarną! Pati Lukomska.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: