NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowojorskie uroczystości związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Pamiętamy o bohaterach!

Nowojorskie uroczystości związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Pamiętamy o bohaterach!

26.07.2014, godz. 03:00
Powstanie Warszawskie
foto:

1 sierpnia – niezależnie od tego, w jakim zakątku świata mieszkamy – będziemy obchodzić 70, rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Nowym Jorku jednym z organizatorów uroczystości jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

– Zbliżający się dzień 1 sierpnia to dla stolicy Polski - Warszawy, a także dla wszystkich Polaków i Polonii mieszkającej poza ojczyzną symbol walki o wolność i wspomnienie przełomowych wydarzeń historycznych – powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalna RP w Nowym Jorku.
Nowojorskie obchody rozpoczną się właśnie 1 sierpnia i będą trwały przez wiele tygodni. Polonijne instytucje społeczno-kulturalne przygotowały liczne spotkania, podczas których oddany zostanie hołd walczącym przez 63 dni o wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, a zarazem o wolność dla całego kraju.

Konsulat wraz z Fundacją Kościuszkowską zapraszają w piątek, 1 sierpnia, o godz. 19.00 do siedziby Fundacji na pokaz filmu „Miasto Ruin” w reż. Daniela Nenowa, ukazującego zburzoną Warszawę po wyjściu wojsk niemieckich. Dodatkowo pokazana zostanie wystawa pod tytułem „Walka o Wolność. Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie będzie miało charakter „open reception”.

Również w piątek, 1 sierpnia, o godz. 11.00 w Klubie Krakus na Greenpoincie odbędzie się występ seniorów. Natomiast w niedzielę, 3 sierpnia, o godz. 12.00 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie będzie miała miejsce uroczysta Msza św. za uczestników Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia nastąpi odsłonięcie muralu upamiętniającego Powstanie Warszawskie, wykonanego przez malarza Rafała Pisarczyka na jednej ze ścian Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie. Organizatorem tego wydarzenia jest nowojorski oddział Pangea Network oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (odsłonięcie malowidła - o godz. 2.00 pm). Dodatkowo harcerze przedstawią akademię poświęconą Powstaniu Warszawskiemu oraz zostanie wyświetlony film w reż. Ireneusza Dobrowolskiego „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”...

10 sierpnia Kongres Polonii Amerykańskiej Long Island zaprasza na występ Tadeusza Turkowskiego, Doroty Huculak i Slavic Arts Ensemble. Występ rozpocznie się o godz. 12.00 w Parish Hall we Floral Park, NY. Kolejne uroczystości będą miały miejsce 21 sierpnia. Wówczas odbędzie się pokaz filmu „Kanał” w Tribeca Film Center. Organizatorem spotkania jest Polish Filmmakers NYC i Fundacja Kościuszkowska.

Natomiast od 15 do 22 września będzie można zobaczyć wystawę „Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944” w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Tego samego miesiąca kiedy do polonijnych szkół wrócą uczniowie, odbędą się liczne warsztaty, spotkania literackie i spektakle skierowane do młodzieży. – Dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP z Fundacją Kościuszkowską, Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Polską Fundacją Kulturalną w Clark, Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Brooklyn Department of Education, CUNY, NYC Polish Filmmakers, nowojorskim oddziałem Pangea Network i Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce - tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego będą wspólną refleksją nad poświęceniem, odwagą i zaangażowaniem jego uczestników – powiedziała kons. Ewa Junczyk-Ziomecka. – Połączą Polonię w nowojorskim okręgu konsularnym i będą cenną lekcją historii Polski dla Amerykanów – dodała.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: