NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowojorska posłanka w obronie lokatorów. Kto płaci mniej, nie jest gorszy!

Nowojorska posłanka w obronie lokatorów. Kto płaci mniej, nie jest gorszy!

12.03.2014, godz. 13:59
Brooklyn
foto:

Każdy, kto za mieszkanie płaci na czas, powinien być traktowany tak samo. Bez różnicy, jak wysoki jest czynsz... Podobnego zdania jest Linda Rosenthal (56 l.), posłanka stanowa, która zaproponowała właśnie specjalną ustawę chroniącą lokatorów. Na jej podstawie landlord, który będzie dyskryminował mieszkańców dlatego, że płacą tzw. rent control albo rent stabilized, może zapłacić 25 tysięcy dolarów grzywny!

Pomysł nowego prawa przeciwko nieuczciwym właścicielom apartamentowców zrodził po kilku bulwersujących przypadkach, o których pisał „Super Express”. – Nie może tak być, aby w tym samym budynku jedna osoba mogła korzystać ze wszelkich przywilejów, a druga miała być ich pozbawiona tylko dlatego, że płaci mniej, bo jest objęta regulowanym czynszem (rent control, rent stabilized – przyp. red.). To jest bardzo nieuczciwe i taki właściciel budynku zasługuje na karę – mówi Linda Rosenthal.

Stworzona przez nią ustawa zakłada, że landlord, który zabroni mniej płacącym za czynsz lokatorom korzystania na przykład ze znajdującego się w budynku gym-u, basenu, tarasu na dachu czy pokoi przeznaczonych na imprezy okolicznościowe, wówczas zostanie ukarany grzywną w wysokości 25 tys. dol. Zanim to się stanie, trzeba będzie iść do sądu i jeśli uzna on winę właściciela – a doświadczenie pokazało wielokrotnie, że prawo zwykle jest po stronie lokatorów – to landlord zostanie ukarany.

Ustawa musi jeszcze przejść proces legislacyjny, ale szanse na jej przyjęcie są bardzo duże.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: