NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowojorscy pracownicy wyszli na ulicę, bo żądają podniesienia stawki minimalnej do 10-15 dolarów za godzinę. Dajcie nam więcej zarabiać!

Nowojorscy pracownicy wyszli na ulicę, bo żądają podniesienia stawki minimalnej do 10-15 dolarów za godzinę. Dajcie nam więcej zarabiać!

17.02.2014, godz. 00:00
Uważaj na fałszywe dolary! - 2839
Uważaj na fałszywe dolary! foto:

Na ulicach metropolii nowojorskiej, w okolicach City Hall, manifestowali w weekend pracownicy otrzymujący najniższe wynagrodzenia. Chcą więcej. Dlatego popierają projekt ustawy, która pozwali włodarzom Nowego Jorku na podniesienie stawki minimalnej.

Jeżeli pakiet przepisów „Raise Up NY” wejdzie w życie, to urzędnicy miejscy będą mogli zdecydować o podwyższeniu minimalnego progu płacy. Zwolennicy projektu – wśród nich liczni Polacy – argumentują, że koszty utrzymania w Nowym Jorku są znacznie większe niż w innych miastach.

Obecnie minimalna płaca w stanie Nowy Jork wynosi 8 dolarów za godzinę. Do końca 2014 roku ma wzrosnąć do 8,75 dol., a w 2015 r. sięgnie 9 dol. Niestety, zmiany nie obejmą wszystkich... Np. osoby, które za swoją pracę otrzymują napiwki (kelnerzy czy barmani), dalej będą otrzymywali podstawową stawkę godzinową – i to w wysokości zaledwie 5 dol. Ich pracodawcy będą mogli podnieść jedynie tzw. maksymalny kredyt napiwkowy do 3 dolarów w pierwszym roku, 3,75 dol. w drugim i do 4 dol. w trzecim.

Hunger Action Network nazwał obecną 8-dolarową stawkę „bliską ubóstwa”... Także inne organizacje broniące najbiedniejszych nowojorczyków wyraziły stanowcze niezadowolenie w kwestii minimalnej płacy, ustalanej przez rząd federalny. Ich przedstawiciele, tak samo jak protestujący uważają, że powinna wynosić 10-15 dol. za godzinę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: