NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nowojorczycy pamiętają o wyczynie bohaterskiego pilota! Minęła piąta rocznica „Cudu na Hudson”

Nowojorczycy pamiętają o wyczynie bohaterskiego pilota! Minęła piąta rocznica „Cudu na Hudson”

15.01.2014, godz. 19:40
samolot
foto:

Dokładnie 15 stycznia 2009 roku doszło do prawdziwego cudu... Przypomnijmy, samolot z ponad 155 osobami na pokładzie (148 pasażerów, jedno dziecko i sześciu członków załogi) wodował na rzece Hudson w Nowym Jorku. Za sterami maszyny siedział pilot Chesley Sullenberger III. Całe szczęście, dzięki opanowaniu i perfekcyjnej technice pilota nikomu nic się nie stało, a samolot wylądował na wodzie.

– Pilot wykonał wspaniałą robotę, zarówno lądując na wodzie jak i kierując akcją ratunkową – mówił pięć lat temu były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg...

Airbus A-320 linii US Airways, nad którym później perfekcyjne zapanował bohaterski pilot, wystartował z lotniska La Guardia w Nowym Jorku. Pilot okrążał Manhattan i wówczas pasażerowie usłyszeli wybuch. Maszyna była w tym momencie na wysokości około kilometra i pilot zaczął stopniowo obniżać wysokość, kierując samolot nad rzekę Hudson; w końcu po niecałych sześciu minutach lotu wodował. Nowojorczycy byli w szoku. Akcję osadzenia maszyny na wodzie obserwowały dziesiątki tysięcy ludzi. Pilot już z powietrza powiadomił wieżę kontrolną, że uderzył w ptaki. Okazało się, że to właśnie stado dzikich gęsi, które często przelatują nad okolicą, uderzyło w oba silniki i je unieruchomiło.

W środę bohaterski pilot wraz z przyjaciółmi oraz ocalałymi pasażerami był uczestnikiem przejażdżki promem po rzece Hudson.
Chesley Sullenberger swoją przygodę z lotnictwem zaczął w latach 70. jako pilot myśliwców F-4. W US Airways lata od początku lat 80. Jest też współwłaścicielem firmy zajmującej się szkoleniami z bezpieczeństwa lotniczego. W czasie wolnym zajmuje się szybownictwem.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: