NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Niezwykłe projekcje „u Marszałka”

Niezwykłe projekcje „u Marszałka”

14.03.2014, godz. 00:00
Wspaniały jubileusz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku
Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, obchody, rocznica, Konsulat Generalny foto:

Nowojorscy gospodarze Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce zapraszają na pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „On wierzył w Polskę” oraz „W sprawie Generała Fieldorfa” (reż. Alina Czerniakowska).

Pierwszy to opowieść o życiu i śmierci generała Nila - legionisty, żołnierza kampanii wrześniowej, dowódcy Kedywu AK, organizatora zamachu na Kutscherę, twórcy organizacji NIE, a po wojnie więźnia na Uralu, który na wieść o amnestii zdekonspirował się, został aresztowany i po kilku latach stracony przez powieszenie w więzieniu mokotowskim... Dotychczas nie odnaleziono jego ciała.
„W sprawie generała Fieldorfa” jest opowieścią o 10-letniej walce córki generała, Marii, która chciała, by zabójcy ojca - prokuratorzy i sędziowie - zostali pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnię. Zmarła w 2010 roku; do końca życia składała apelacje i walczyła o pamięć o swoim ojcu.
Projekcje odbędą się 25 marca (wtorek) o godz. 19. Adres: 180 Second Ave (pomiędzy ulicami 11 i 12). Dodatkowe informacje: tel. 212-505-9077.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: