NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Niepokój amerykańskich demografów. W Stanach rodzi się mniej dzieci

Niepokój amerykańskich demografów. W Stanach rodzi się mniej dzieci

04.01.2014, godz. 00:00
ludność
foto:

Miniony rok nie sprzyjał nowym narodzinom... Czy to oznacza, że Amerykanie nie chcą mieć dzieci, a może w dalszym ciągu wszyscy odczuwają skutki recesji i po prostu młodych ludzi na stać na dzieci?

Jak informuje CBS News, w 2013 roku populacja USA wzrosła zaledwie o 0,72 procent. Jest to najniższy przyrost od 1937 roku! Według Williama Freya z niezależnej organizacji badawczej Brookings Institution, drastyczny spadek urodzin jest odzwierciedleniem braku pracy i braku przyzwoitych zarobków.

– Amerykanów po prostu nie stać na dzieci – powiedział William Frey. – Co więcej z przeprowadzonych badań wynika, że w okresie niestabilnej gospodarki i ogólnie złej sytuacji ekonomicznej coraz mniej ludzi decyduje się na zawarcie związków małżeńskich.

Ze statystyk wyłania się jeszcze jeden niepokojący element: młodzi, dobrze wykształceni Amerykanie coraz rzadziej decydują się na zmianę miejsca na takie, gdzie można znaleźć zatrudnienie. Czy to oznaka lenistwa i obojętności na własny los?

Mimo faktu, że recesja zakończyła się oficjalnie w czerwcu 2009 roku i od tego czasu gospodarka zrobiła pewne postępy, a ekonomiści mają nadzieję na poprawę w 2014 r. - jak na razie postępu w przyroście ludności nie ma. Specjaliści organizacji badawczej Brookings Institution oczekują dalszego spowolnienia liczby urodzin, tym razem nie tylko z powodów ekonomicznych, lecz ze względu na starzejącą się populację. Według ekspertów, mniej narodzin to również wynik coraz większej świadomości młodych, jak uchronić się przed niechcianą ciążą...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: