NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nielegalni na kapitolu

Nielegalni na kapitolu

24.04.2013, godz. 02:00
USA
foto:

To naprawdę epokowa zmiana. W debacie na temat reformy imigracyjnej politycy dali głos najbardziej zainteresowanym, czyli samym nielegalnym imigrantom. Na Kapitol, czyli do świątyni amerykańskiego prawodawstwa zaproszono osoby bez legalnego statusu!

Po tym, jak "Gang of Eight" złożył projekt reformy prawa imigracyjnego, rozpoczęły się gorące debaty w senackiej komisji ds. stanowienia prawa (Judiciary Committee). Przysłuchują się im najbardziej zainteresowani w sprawie, czyli nielegalni imigranci, którzy w tym celu przyjechali na Kapitol z różnych części Stanów.

- Modlę się o to, aby tym razem się udało. Tyle razy nam obiecywano i nic się w tej sprawie nie stało. Przecież my tutaj jesteśmy, ciężko pracujemy i chcemy tutaj być i nie bać się, że któregoś dnia ktoś wpadnie do naszego domu lub miejsca pracy i nas deportuje. Prosimy o danie nam tej szansy. Szansy na to, by wyjść z cienia, by móc zalegalizować pobyt i stać się pełnoprawnymi mieszkańcami Ameryki - mówi Frencis Pressnall, która ubrana w t-shirt z napisem "Protect the Path" (ochronić ścieżkę) przyjechała do Waszyngtonu z Kansas City w Kansas. Była jedną z setek nielegalnych, którzy pojawili się na Kapitolu.

Wśród nich był również Jose Antonio Vargas, symmbol walki o prawa nielegalnych, były dziennikarz "Washington Post", który publicznie wyznał, że jest nieudokumentowanym imigrantem.

Podczas pierwszych dni przesłuchań politycy kolejno przedstawiali swoje argumenty za i przeciwko ustawie. Na klimat rozmów duży wpływ miały tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w Bostonie. Zdaniem niektórych polityków, powinno być to potraktowane jako sygnał do opóźnienia reformy i zweryfikowania większości jej punktów. Z kolei inni grzmieli, że tragedia bostońska absolutnie nie może być traktowana jako wymówka do opóźnienia prac.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: