NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To nie są zwykłe zapiekanki...

To nie są zwykłe zapiekanki...

28.03.2014, godz. 18:21
dobre, bo polskie
foto:

Od blisko 4 lat na Greenpoincie istnieje miejsce, które jak magnes przyciąga miłośników tradycyjnej, polskiej zapiekanki. Chociaż przysmak ten można dostać w kilku lokalach w polskiej dzielnicy, te serwowane w Subway & White Burger przy 650 Manhattan Ave są - zdaniem wielu smakoszy – najlepsze.

– Chciałam wprowadzić je do sprzedaży już dawno, ale w poprzednim miejscu nie miałam takiej możliwości – wyjaśnia pochodząca z Krakowa właścicielka Subway & White Burger, pani Danuta Rozwadowska, która gastronomią w polskiej dzielnicy zajmuje się od ponad 30 lat. – Dopiero po otwarciu tego lokalu zapiekanki pojawiły się w menu, co okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę – dodaje.
Dlaczego zapiekanki są takie wyjątkowe? Z pewnością imponują wielkością i smakiem, który jednak nie bierze się z niczego.
– W przeciwieństwie do wielu innych miejsc, gdzie zapiekanki się odgrzewa, my przygotowujemy je od podstaw wyłącznie ze świeżych składników – zdradza pani Danuta. Dodatkowo, zgodnie z naszym zwyczajem, wszystko robimy na oczach klienta. Nie ma więc możliwości, aby jego apetyt nie wzrastał w miarę patrzenia – dodaje z uśmiechem właścicielka.
Kiedy zapiekanka jest gotowa, trafia do specjalnego pieca, gdzie potrzebuje tylko 1,5 minuty i już można się delektować jej niepowtarzalnym smakiem. Na miejscu  zapiekanki sprzedawane są w cenie $.4.35, a także $4.75 (wzbogacona wersja, gdzie oprócz sera i grzybów dostajemy także kiełbasę). Dodatki takie jak keczup i majonez wedle życzenia klienta...
Pani Danuta nie ukrywa, że polska zapiekanka to prawdziwy hit jej lokalu. Bywają dni, że sprzedaje się aż kilkadziesiąt sztuk.
– Największa liczba klientów zjawia się w weekendy, kiedy to przyjeżdżają Polacy spoza dzielnicy i szukają prawdziwie polskich smaków – wyjaśnia właścicielka. – Jednak zapiekanki bardzo chętnie kupują także zaciekawieni Amerykanie, którzy zresztą stanowią większość naszych klientów. Już nawet nauczyli się wymawiać to trudne słowo.
Lokal to zgodnie z nazwą połączenie restauracji znanej sieci Subway i firmowej White Burger. Oprócz tradycyjnych kanapek serwowanych przez Subway, na miejscu zjemy również szereg innych przysmaków, a zapiekanka to tak naprawdę tylko jeden z nich.
– Subway działa na zasadzie franczyzy, natomiast White Burger to już zupełnie mój pomysł z firmowymi potrawami – wyjaśnia pani Danuta. – Oprócz burgerów i cheesburgerów serwujemy między innymi świeże soki, lody na gałki, a także można u nas zamówić lodowe torty na różnego rodzaju okazje. W ich produkcji specjalizujemy się od wielu lat.
Jak się okazuje spośród potraw serwowanych w Subway & White Burger, nie tylko polska zapiekanka cieszy się uznaniem kulinarnych ekspertów. W jednym z ostatnich wydań znanego magazynu New Yorker ukazał się artykuł, którego autor zachwalał niezrównany smak hamburgera serwowanego w lokalu pani Danuty. Nic tylko iść i posmakować samemu.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

Adres:
Subway & White Burger
650 Manhattan Ave
Brooklyn NY, 11222
Tel. 718.383.3334

Foto:

2. Subway & White Burger mieści się w centralnym punkcie Greenpointu przy 650 Manhattan Ave.
1. Pani Danuta Rozwadowska, właścicielka punktu, biznesem w polskiej dzielnicy zajmuje się od ponad 30 lat

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: