NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nie każdy Polak ma dach nad głową

Nie każdy Polak ma dach nad głową

08.03.2014, godz. 09:00
Niech bezdomni płacą za schroniska! - 399
Niech bezdomni płacą za schroniska! foto:

Na nowojorskich ulicach bez dachu nad głową żyje wielu Polaków. Dla nich przetrwanie zimy było niezwykle trudne. Na samym Greenpoincie (według obliczeń) koczuje ok. 30 polskich bezdomnych, na Maspeth jest ich ok. 10, a na Ridgewood ok. 20-30 osób nie ma swojego lokum.

- Mimo że jest ich mniej niż jeszcze parę lat temu, to i tak sporo - stwierdza Eryka Volker, polska wolontariuszka.

Bezdomni Polacy z Nowego Jorku podczas tegorocznej zimy zostali otoczeni pomocą. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, osób dobrej woli, takich jak Eryka Volker, udało się od Department of Homeland Security uzyskać szczególną opiekę dla bezdomnych z okolic Greenpointu i Williamsburga. Okazało się, że po raz pierwszy osoby działające na rzecz osób bezdomnych spotkały się z tak dużą życzliwością i zrozumieniem władz miejskich. Tej zimy jak nigdy dotąd każdy polski bezdomny miał i w dalszym ciągu ma prawo wejść do schroniska na Greenpoincie i tam spędzić noc. Dla wszystkich bezdomnych ze stałym pobytem nieźle też funkcjonuje system miejskiej pomocy. Gorzej jest z tymi, którzy nie mają uregulowanego statusu i do tego nie znają języka angielskiego.

- Oni bardzo często nie mogą się odnaleźć, jedynie liczą na życzliwość swoich rodaków. Znane są przypadki dyskryminowania, wyśmiewania polskich bezdomnych, chociaż staramy się z tym walczyć. O takich sytuacjach zawiadamiamy władze miasta oraz organizacji polonijnych. Ostatnio dzięki wsparciu polskiego konsulatu oraz organizacji Polish Assistance zwróciliśmy uwagę Department of Homeland Security na problem polskich bezdomnych i już mamy tego efekty. Od kilku dni jest ogłoszenie o pracę, że do schroniska na Greenpoincie poszukują czterech polskojęzycznych pracowników. Wcześniej również w wyniku kilkuletnich pertraktacji zatrudniono trzech polskich pracowników w innej służącej bezdomnym organizacji - opowiada Eryka Volker.

Mimo że wielu bezdomnych z Greenpointu wróciło do kraju, to liczba Polaków bez dachu nad głową nie maleje.

autor: Katarzyna Adamska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: