NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nasza Unia w hołdzie bohaterom

Nasza Unia w hołdzie bohaterom

03.08.2016, godz. 00:00
PSFUK flaga Powstanie Warszawskie, powstańcy
PSFUK flaga Powstanie Warszawskie, powstańcy foto:

Sierpień to czas pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach... Pamiętają Polacy w kraju, w Nowym Jorku. Pamiętają też polonijne instytucje.

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) wciągnięto biało-czerwoną flagę z kotwicą, symbolem Polski Walczącej. Flaga będzie wisieć w polskiej dzielnicy Nowego Jorku przez 63 dni – tyle, ile trwał powstańczy zryw w Warszawie.
Dokładnie o godz. 17.00 czasu warszawskiego (11 am w NYC) flagę na maszt wciągnęła Danuta Szlajmer. Pani Danuta (z domu Krempa) miała niecałe 17 lat, gdy jako łączniczka i sanitariuszka „Siódemka” brała udział w walkach 9 kompanii batalionu „Kiliński”. – Byłam sanitariuszką ale w czasie Powstania robiło się wszystko – nosiło broń a nawet zakładałam miny w czasie ataku na budynek PAST-y – wspominała pani Danuta, od lat mieszkająca na nowojorskim Brooklynie.
Biało-czerwoną flagę z charakterystyczną kotwicą pomagali wciągać pani Danucie przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Teofil Lachowicz i Antoni Domino oraz dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski. Flagę wciągnięto przy dźwięku syreny alarmowej oraz  warkocie motorów harley davidson, którymi na uroczystość przyjechali motocykliści z grupy Unknown Bikers MC z Greenpointu.

AT na podt, inf. PSFUK
Foto PSFUK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: