NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nasz kolejny znak: „St. John Paul II Corner” na skrzyżowaniu przy polskim kościele. Siła papieskiego imienia

Nasz kolejny znak: „St. John Paul II Corner” na skrzyżowaniu przy polskim kościele. Siła papieskiego imienia

22.04.2014, godz. 00:00
„St. John Paul II Corner” Jan Paweł II
foto:

Nie tylko w Nowym Jorku i New Jersey, lecz także w sąsiednich stanach Polacy dbają o papieskie symbole. Z inicjatywy zarządu Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport (Connecticut), skrzyżowanie Kossuth St. i Pulaski St. w tym mieście nosić będzie imię Jana Pawła II.

– To uwieńczenie kilkumiesięcznych starań przedstawicieli Polonii, którzy najpierw zebrali ponad 600 podpisów pod petycją, a następnie uzyskali poparcie lokalnych władz – mówi nam Tomasz Moczerniuk, jeden z organizatorów uroczystości odsłonięcia tablicy, która odbędzie się w niedzielę.

To nie wszystko! Przez trzy dni – od środy do piątku – w Bridgeport otwarte będzie Polonijne Centrum Papieskie, a od soboty przed Urzędem Miasta dumnie załopocze polska flaga.

– Jedną z cudownych cech naszego wielkiego rodaka było to, że zawsze łączył ludzi – przypomina Izabela Pardo-Małecka, dyrektor Szkoły Kultury i Języka Polskiego. – Przez trzy piękne wieczory poprzedzające dzień kanonizacji będzie można razem spędzać czas w Polonijnym Centrum Papieskim, przygotowując się duchowo do przeżycia tego wielkiego święta .

Centrum w sali Białego Orła przy 595 E. Washington Ave w Bridgeport będzie otwarte w godzinach 6:45-9:00 wieczorem. Natomiast w sobotę uroczystości przeniosą się na zewnątrz i o godz. 10:30 rano na placu przed magistratem (45 Lyon Terrace) odbędzie się uroczyste podniesienie naszej narodowej flagi oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. – To wydarzenie bez precedensu, bo jeszcze nigdy w historii miasta maszt przed ratuszem nie był ozdobiony biało-czerwonymi barwami – wskazuje Tomasz Moczerniuk.

Kulminacja w niedzielę, a pozostanie po niej oficjalnie „St. John Paul II Corner”... W odsłonięciu tablicy zapowiedzieli już udział przedstawiciele gabinetu burmistrza, Rady Miasta i diecezji Bridgeport. Początek o godz. 10:30 przy kościele Św. Michała Archanioła.
Opol

Mali podopieczni szkoły bardzo przeżywają ten tydzień... Foto Monika Satur

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: