NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Idea Sucial Security… Odwiedź w Nowym Jorku Teddy’ego Roosevelta

Idea Sucial Security… Odwiedź w Nowym Jorku Teddy’ego Roosevelta

20.09.2014, godz. 00:00
nyc
foto:

Choć relatywnie młody – zwłaszcza porównując do metropolii europejskich – Nowy Jork jest miastem posiadającym wiele tajemnic i historycznych skarbów. Jednym z nich jest budynek przy 47-49 E. 65th St. na Manhattanie. I to nie tylko ze względów architektonicznych a dlatego, że był to dom prezydenta Franklina Delano Roosevelta i jego żony Eleanor.

Sześciopiętrowa kamienica była prezentem dla małżonków jaki w 1908 roku podarowała im matka przyszłego prezydenta - Sara Delano Roosevelt. Dom miał jedno główne wejście na duży hall,w którym znajdowały się dwa kolejne wejścia: jedno prowadziło do części zajmowanej przez Sarę, drugie – przez małżonków oraz piątkę ich dzieci.

Ze wspomnień zapisanych w wielu książkach wynika, że państwo Roosevelt bardzo lubili to miejsce, zwłaszcza Eleanor, która miała blisko do Hunter College, będącego wtedy szkołą dla kobiet. To właśnie tam, w bibliotece, przyszły Roosevelt opracowywał strategię wejścia na scenę polityczną. I chyba udaną, bo w 1929 został wybrany na gubernatora Nowego Jorku, a 9 listopada 1932 roku - na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wartym wspomnienia jest to, że to w nowojorskiej kamienicy Roosevelt omawiał ze swoją sekretarz pracy - która była pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku - sprawę „asekuracji finansowej ludzi w starszym wieku” obecnie znanej jako Social Security.

Po kilku dekadach zamieszkiwania kamienicy, Rooseveltowie sprzedali ją Hunter College. Dom służył uczniom i wykładowcom ale w końcu został zamknięty. Swoje drzwi dla  publiczności otworzył ponownie w 2010, jako Roosevelt House Public Policy Institute przy Hunter College. Ponownie jest domem dla studentów, stypendystów, szacownych gości i wykładowców - jak chociażby Dalai Lama czy Bill Clinton.

Choć nie jest muzeum, można go zwiedzać. W każdą sobotę chętni mogą zajrzeć do gabinetu i biblioteki prezydenta Roosevelta, gdzie pracował nad swoją dalszą strategią a także do pokoi, gdzie spędzał czas z ukochaną Eleanor i dziećmi.


Zwiedzanie domu Roosevelta
soboty w godz. 10 am,  12 w południe o 2 pm
Adres: 47-49 E. 65th St., Manhattan
Info: www.roosevelthouse.hunter.cuny.edu/tours

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: