NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Nakłaniał do wstąpienia w szeregi terrorystów. Na nasze szczęście i swoje nieszczęście – agentów FBI! Dżihadysta z Nowego Jorku!

Nakłaniał do wstąpienia w szeregi terrorystów. Na nasze szczęście i swoje nieszczęście – agentów FBI! Dżihadysta z Nowego Jorku!

18.09.2014, godz. 00:00
terror
foto:

Mufid Elfgeeh (30 l.) z Rochester (Nowy Jork), został oskarżony o spisek i wspieranie bojowników ISIS w Iraku i Syrii. Miał pomagać „ochotnikom” przyłączyć się do osławionego Państwa Islamskiego - ISIS, organizacji terrorystycznej, która ma naumieniu krwawe rzezie m.in. w Iraku. To ISIS odpowiada m.in. za odcięcie głów amerykańskich dziennikarzy i Brytyjczyka.

Jak podają urzędnicy z Departamentu Sprawiedliwości i FBI, Mufid Elfgeeh usiłował kupić dwa pistolety z tłumikami od osoby, która była informatorem FBI. Jak podaje NBC News Elfgeeh chciał zabijać szyickich muzułmanów i amerykańskich wojskowych powracających z Bliskiego Wschodu. Elfgeeh po raz pierwszy został aresztowany w maju. Następnie upubliczniono informacje na jego temat w czerwcu. We wtorek Dżihadysta z Nowego Jorku w sądzie federalnym w Rochester usłyszał akt oskarżenia.

Według urzędników z Departament Sprawiedliwości Mufid Elfgeeh na portalach społecznościowych chwalił się, że chce kupić broń do przeprowadzenia ataku. Oficerowie śledczy z FBI obserwowali mężczyznę przez kilka miesięcy i powiedzieli, że to mało prawdopodobne, aby był on w stanie zrealizować swoje plany.

Elfgeeh został aresztowany po tym, jak zaczął szukać pomocy finansowej w celu przeprowadzenia ataku. Dodatkowo usiłował nakłonić do wstąpienia w szeregi terrorystycznej organizacji dwóch tajnych agentów. Urzędnicy federalni przechwałki Elfgeeha dotyczące jego zamierzonych działań mają nagrane na taśmach. W jednym z nagrań miał on powiedzieć, że „ISIS pewnego dnia będzie rządzić światem z woli Boga”.

- Nasze służby będą identyfikować wszystkich tych, którzy starają się zapewnić wsparcie ISIS i innym grupom terrorystycznym, które zagrażają Amerykanom – mówi Eric Holder, prokurator generalny.

Elfgeeh jest obywatelem amerykańskim jemeńskiego pochodzenia. Obecnie przebywa w więzieniu bez możliwości opuszczenia go za kaucją. W akcie oskarżenia zostały mu przedstawione trzy zarzuty wsparcia materialnego państwa Islamskiego. Za każdy z nich grozi kara 15 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo odpowie on za próbę zakupu broni.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: